Colour code játék a fejlesztőpedagógus szemével
Fejlesztőpedagógusként gyakran szembesülök azzal, hogy a gyermekek nagyon jó értelmi képességek mellett, nehézségekkel küzdenek az olvasás-írás, matematika elsajátítása során. Az, hogy a gyermek egyenletesen fejlődhessen, és ne alakuljanak ki tanulási problémák, számos részképesség együttes fejlettsége szükséges. Munkám során nagy odafigyeléssel választom ki azokat a játékokat, amelyek a leghatékonyabban fejlesztik az adott területhez szükséges készségeket.
A colour code fejlesztő játék nagyon sokoldalúan felhasználható a gyermekek képességeinek kibontakoztatása terén.
A készlet 18 db színes formát ábrázoló kis lapkát, és 100 feladványt tartalmaz. A játék lényege, hogy a fokozatosan nehezedő feladatok alapján próbáljuk meg kitenni azt az ábrát, amit a kép mutat. Ez csak látszólag tűnik egyszerűnek, ugyanis, több lépés szükséges mindehhez. A gyermeknek először is ki kell tudnia választani, mely lapocskák, formák felhasználásával alakítható ki a megfelelő kép. Miközben válogatja a különböző színes alakzatokat, fejlődik vizuális differenciáló készsége, forma és színfelismerési képessége. Képessé lesz figyelmét tudatosan és tartósan irányítani. Nem elég azonban jól kiválasztani a formákat, szükséges nagyon jó térlátással rendelkeznie ahhoz, hogy eldöntse, milyen sorrendben helyezze el őket ahhoz, hogy a megfelelő módon takarják és egészítsék ki egymást. Szüksége van logikai gondolkodásra, és problémamegoldó készségre is, hogy a feladatot hibátlanul oldhassa meg. Mindez nem csak a matematika tanulásához szükséges részképességeinek fejlődését segíti elő, hanem a cselekvésen, manipuláción keresztül történő játék során fejlődik finommotorikája, kézügyessége, szem-kéz koordinációja is, amelyek az írás elsajátításának nélkülözhetetlen összetevői. Tevékenysége közben döntések meghozatalára kényszerül, ami elősegíti gondolkodásának fejlődését, és rugalmasságának kialakítását.
A játékot először egy 5 éves kisfiúval próbáltuk ki, aki nagy örömmel és lelkesedéssel vetette magát a feladványokba. Először még kissé bátortalanul válogatta a lapocskákat, de ahogyan egymást követték a fokozatosan nehezedő feladatok, képek, egyre biztosabban nyúlt a különböző színek és formák után. Élmény volt figyelni csillogó szemét, boldog mosolyát, amikor egy-egy ábra elkészült.
7-8 éves gyermekekkel már a junior feladványokkal próbálkoztunk. Amikor már nagyon ügyesen oldották meg a feladatokat, versenyt is rendeztünk. Amíg a két kis játékos a feladatok kirakásával próbálkozott, a többiek lelkesen szurkoltak nekik. Kis tanítványaim nagyon könnyen, és gyorsan „beletanultak” és bele is „szerettek” ebbe a játékba.
A Colour Code (Szín-Kép) Smart Games játékot szívesen ajánlom mindenki figyelmébe, aki szeretné, hogy gyermeke játszva tanulhasson, és fejlődhessen.
A cikket Tóthné Czapáry Katalin fejlesztőpedagógusnak köszönhetjük! www.torpetanoda.hu
Ezen cikket kérnénk kizárólag a forrás megjelölésével (www.okosjatek.hu) használják fel!
A várépítés egyik kedvenc elfoglaltsága a gyerekeknek. Mi most összeválogattuk a jelenleg kapható kedvenceinket, főleg fa játék várakat. >>> Játék várak
Játékok, amelyek garantáltan megtornáztatják az agyadat. Fejlesztik a logikát, a memóriaképességet és a megfigyelést.>>> Agytorna játékok gyerekeknek és felnőtteknek
Logikai játékokat keresel nagyobb csapat számára? Együttműködős vagy éppen egymás ellen játszható játékok csapatépítésre. >>> Logikai csapatépítő játékok
Az egyik legközkedveltebb logikai játékról, a Club 2%-ról itt olvashatsz >>> Club 2%
További logikai játékokat a képre kattintva találsz >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: