Hol tart a 4 hónapos baba a fejlődésben?
A 4 hónapos egyre érdeklődőbb a környezete iránt, hiszen egyre több időt van ébren, ilyenkor már 1,5-2 órát is elnézelődik, "eljátszik".
1. 4 hónapos korban a baba már háton fekve is középen tartja a fejét, egyenesen néz, hosszasan fixálja tekintetét egy-egy tárgyon, illetve követi a mozgó tárgyak útját.
2. Hasról esetleg már oldalra vagy a hátára fordul, és a könyökére, karjára támaszkodva emeli a fejét és a felsőtestét.
3. Tárgyakért nyúl, tapogatja, kezébe, majd szájához veszi. Egyik kezéből a másikba teszi, forgatja, rázza, eldobja a tárgyakat, és gyakorolja a kétkezes fogást.
4. Felfedezi a saját hangját, és ezzel kezdetét veszi a gagyogás.
Ebben a korban a gagyogás, a hangképzéssel való játék a baba kedvenc elfoglaltsága. Sokkal többféle hangot képez, mint amennyi a saját anyanyelvében fellelhető. Minden hangot kipróbál, amelyet csak létre tud hozni.
Fontos! Beszélj hozzá sokat, de ne gügyörészve, mert ahogyan mondod neki, úgy fogja utánozni is.
5. A babád ilyenkor már határozottan visszamosolyog, már hangosan nevethet, kacaghat.
6. Felismeri az ismerősök hangját, még akkor is, ha épp nem látja őket.
7. 4 hónapos korra a baba megtámasztva képes ülni, de sok ideig még nem szabad ültetni, jobb ha egyátalan nem ültetjük őket, míg maguktól nem ülnek fel, mert túlságosan megerőlteti a gerincüket.
Ilyenkor még érdemes félig döntött hátú pihenőszéket használni, amelyből már tud nézelődni, de nem erőlteti meg a gerincét.
Ha a baba 4 hónapos korára még nem fordul sem oldalra, sem hasról hátra, valamint rövid ideig nem támaszkodik fel a kezére vagy a könyökére, nem kell rögtön megijedni, de lássa és vizsgálja meg gyermekorvos, lehetséges, hogy fejlesztő torna szükséges.
Ami fontos, hogy adjuk meg a babának a lehetőséget, hogy gyakoroljon.
Tegyük gyakran játszószőnyegre, ágyra (ahonnan nem gurulhat le), tegyünk köré játékokat, mert ha egész nap csak a pihenőszékben ücsörög, akkor később kezdi el ezeket a mozgásokat.
Amennyiben a hangokra nem figyel, nem kezd el gőgicsélni, gégészeti és hallásvizsgálat javasolt, de a védőnő rendszeresen megfigyeli a kicsit, tőle érdemes segítséget kérni, ha elmaradást tapasztalunk.
Játéktippek, ötletek 4 hónapos babáknak:
1. Ismertesd meg a buborékfújással. Habár még nem tud aktívan részt venni a folyamatban, nagyon fognak tetszeni neki a bukkanó buborékok.
2. Ha a baba már képes megfogni a tárgyakat és nyúl értük, adj a kezébe különböző anyagú játékokat - puhát, keményebbet, hideg, sima műanyag vagy göröngyösebb felületű játékokat.
Különbőző felületű, szenzoros, érzékfejlesztő labdákat itt találsz >>
3. Habár a baba csak néhány hónap múlva fog tökéletesen tudni tapsikolni, azért élvezni fogja, ha ritmusra tapsolsz neki.
4. Lógass egy kendőt, sálat a baba arca elé, és segíts neki elhúzni. Mondd neki, hogy „kukucs”, amikor a kendőt elhúzza az arca elől.
5. Bátorítsd, hogy felemelje a fejét és feltolja magát a karjával, tarts elé egy játékot, hogy felnézzen. A kontrasztos kártyák, kontrasztos babakönyv nagyon jó játék ebben a korban.
Egy csecsemő körülbelül 200 milliárd idegsejttel születik. Míg ez a szám a felére csökken egy ember élete során, az idegsejtek közötti kapcsolatok megsokszorozódnak. Az emberi agyban a legfontosabb kapcsolatok már nagyon korai életszakaszban jönnek létre, így a megfelelő stimuláció már a születést követően elősegítheti a csecsemő idegrendszerének fejlődését.
A sejtek összekapcsolódási folyamata felerősíthető, ha megfelelő érzékszervi ingereket biztosítunk a baba számára, beleértve a vizuális ingereket is, így a kontrasztos képekre fókuszálás pozitív hatással van a fejlődő agyra.
Az észlelés fejlesztése az intelligencia és a kommunikációs készségek alakításának egyik alapvető állomása.
A kontrasztos kártyákkal való játék felkelti a gyermek észlelését, és elősegíti mindezen képességek fejlesztését.
Ha hason fekszik a kicsi, tegyünk köré kontrasztos kártyákat, vagy emeljünk egyet a szeme elé, magasabbra, hogy ezzel ösztönözzük, hogy minél magasabbra emelje a fejét.
6. Mivel a 4 hónapos baba egyre ügyesebben fogja meg a tárgyakat, adj a kezébe mindenféle könnyű, zörgő-csörgő játékokat! Ebben az időszakban a csörgő az egyik legjobb játék, amit választhatsz neki.
7. A 4 hónapos baba számára továbbra is nagyon fontos a testkontaktus, ezért vedd gyakran ölbe és énekelj, mondókázz neki!
8. Az érintés az egyik leghatékonyabb eszköz, hogy kommunikálj kisbabáddal, tanulj olyan mondókákat, ahol meg is érintheted őt. Az érintés gyakorlására kiváló a babamasszázs is.
9. A babaúszás már ebben a korban hatalmas élmény lehet kisbabád számára és egy nagyon jó alkalom is arra, hogy társaságban legyetek.
10. A babaringató foglalkozás alkalmat adhat arra, hogy kisbabád a zenével is megismerkedjen és megkedvelje. És neked is, hogy végre társaságban legyél, ismerkedj más anyukákkal.
11. A kicsi ebben a korban egyre érzékenyebb a vizuális ingerekre, ezért egy színes zokni vagy lábra, kézre kötött lufi akár órákig is nagyon jól elszórakoztatja.
12. Ebben a korban egészen egyszerű dolgokkal is lehet kötni a kicsiket: a háztartási eszközök, mindennapi használati tárgyak hosszú időre elszórakoztathatják őket. Egy kanál, egy műanyag zacskó, üres ásványvizes palack a legizgalmasabb játékok.
13. A kéz- és ujj-játékok is könnyen lekötik őket, ezeket kombinálhatod bábokkal, hiszen ebben a korban már színesben látnak, ráadásul három-négy méterre is képesek fókuszálni.
14. Ha eddig nem tetted, akkor lepd meg a babát egy gumirágókával, ugyanis hamarosan itt a fogzás ideje és (habár az első fogak kibújásáig akár még 6-8 hét is eltelhet) a rágás és a nyálzás már most megkezdődik.
15. Mutasd meg magát a tükörben, a kicsik ilyenkor mosolyognak a tükörképükre, "beszélgetnek" saját magukkal, percekig leköti a figyelmüket.
16. A babatornáztatók is ennek a korosztálynak való. A színes, lelógó játékok felkeltik a pici érdeklődését, a különböző formák és anyagok stimulálják az érzékszerveket. Azáltal, hogy a baba elkezd nyúlni feléjük, megpróbálja megfogni azokat, fejlődik a szem és a kéz koordinációja. Ha épp nem hason fekszik a gyermek, a babatornáztató jó választás lehet. Különböző játékokat aggathatunk rá, ha már valamelyiket megunja a kicsi, cserélhetjük.
17. Nem kell, hogy végig a babádat foglalkoztasd, míg ébren van, elég neki az is, ha magad mellé teszed a szőnyegre, mikor teregetsz, főzöl, közben beszélsz hozzá, énekelsz neki. Még a hétköznapi tevékenységek is lenyűgözik őket.
Milyen játékokat adhatunk 4 hónapos babának?
Különböző színű, anyagú fognivalók, amelyek esetleg hangot is adnak:
1. Rongylabdák, lyukas, készségfejlesztő labda, amibe a kicsim könnyen be tud nyúlni, meg tudja fogni >>
2. Színes rongybabák, zörgő, csörgő részekkel
3. Puha babakönyv, amelyet hasalva tud nézegetni
4. Plüssfigurák - a hosszú szőrű plüssfigurákat egyelőre tegyük el, amíg a rágcsálós időszak tart
5. Világító játékok, pl. egy csillagprojektor, amely a babaszoba falára vetít színes csillagokat, képeket
6. Színes sálak, kendők
7. Csörgők, csuklócsörgő, lábra tehető csörgő
8. Sípoló, zenélő játékok - ha könnyű összenyomni, benyomni őket
9. Kelj fel Jancsi játék - meglökve dülöngél, billeg, majd visszaáll eredeti állapotába.
A Kelj fel Jancsi motiválhatja a babákat a mozgásra és fejlesztheti a szem-kéz koordinációjukat.
Ölbéli játékokat is játszhatunk már velük ebben a korban:
lovagoltatókat (a combunkra fektetve a kicsit) , rövid kéz- és ujj-játékokat, ringatókat, tapsikolókat.
Mindig fordítsuk szembe a babát, és igyekezzünk fenntartani vele a szemkontaktust a játék alatt.
Néhány ölbéli játék kicsiknek:
Tapsoljunk, tapsoljunk, dobogjunk, dobogjunk, nyújtózkodjunk magasra, puszika a hasadra!
Hej Gyula, Gyula, Gyula, A gyermek szemben a combunkon fekszik, és két kezével egyszerre
a combját, térdét ütögetjük.
Szól a duda, duda, duda, Két kézzel a hasát,
Pest, Buda, Buda, Buda, Két vállat megérintjük,
Pattogatott kukorica - Fejet ütögetjük játékosan.
Az én lovam hintaló, hátán piros takaró,
Tarka háta fényes, áll a hintaló,
Vágtass, vágtass hintaló, hintalovon szállni jó.
Szőnyeg a te réted, vágtass hintaló.
Combra fektetve hócogtatni, gyorsan, lassan váltakozva a szövegnek megfelelően.
Ciróka, maróka,
Mit főztél, anyóka?
Kását.
Hová tetted?
Pad alá,
Megették a kiscicák.
Megfogjuk az ölünkben ülő gyermekünk kezét, és azzal simogatjuk, cirógatjuk hol az ő, hol a mi arcunkat.
Sima út, sima út,
Göröngyös út, göröngyös út
Kátyú!
Lábunkon fekvő gyermeket lassan ringatjuk, höcögtetjük egyre gyorsabban, (vigyázva)
hátradöntjük, hogy a feje lefelé lóg.
Áspis kerekes,
útifüves, leveles.
Bíbola, bíbola
pacs, pacs, pacs.
A baba kis tenyerébe köröket rajzolunk, majd levélformát. A bíbola résznél simítjuk a tenyerüket, majd pacskoljuk.
Ölbéli játékokat itt találsz még >>
Forrás:
https://gyerekszoba.hu/
https://babafejlodese.hu/
Kapcsolódó cikkek:
10 hónapos babának fejlesztő játékok - miket ajánlunk? >>
Babajátékok fertőtlenítése biztonságosan? >>
Babalátogatóba ajándék ötletek >>
Bébi mondókák, mondókák babáknak >>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: