A festészet, mint vizuális nyelv
A festészet vizuális nyelv, a vizuális nyelv pedig a leghatékonyabb tudásterjesztő kommunikációs eszköz, mely a verbalitással szemben egyre inkább előtérbe kerül. Raffaellotól Salvador Dalin át Csontváry Kosztka Tivadarig olyan géniuszok sorakoznak a festőművészek képzeletbeli arcképcsarnokában, akiknek lenyűgöző műveire csodálattal tekintünk. Alkotásaik gondolatokat, értékeket közvetítenek és mesélnek saját korukról vagy a művész belső világáról. A festészet élvezete ma már nem csak kevesek kiváltsága, az iskolában, a különböző médiumokon megismert művészeti stílusok és műremekek jelentős része kiállításokon is megtekinthető. A kreativitás fejlesztése kiemelten hatékony művészeti eszközök segítségével, így festéssel is. A festés a gondolkodás és az érzékszervek fejlesztését is szolgálja, sem gondolkodás, sem érzékszervei nélkül az ember nem képes megállni a helyét a világban.
A festés fejlesztő hatásai
A festés fejleszti a vizuális kreativitást, de érdemes az alkotótevékenység öröméért is elmerülni benne. A festészeti technikák kipróbálása, a tempera, az akvarell, az üvegfestmény vagy éppen a tűzzománc, hatalmas kaland és megannyi érzékszerveket fejlesztő újabb és újabb tapasztalat. A festés során szárnyra kap a képzelet, a kísérletezőkedv, fejlődik a szépérzék, a finommotorikus készség, a szem-kéz koordináció, a koncentráció és az ízlés is. A csoportos alkotás pedig a társas készségeket mélyíti el. Ha igaz, hogy a gyerek számára a festés olyan alkotótevékenység, amelyben kiteljesedik, akkor sokat teszünk az elméjében való rend fenntartásáért, idegrendszere szabályozásáért. A festészet, mint a művészetek általában, segíti a gyermeket, hogy saját érzelmi világához kapcsolódjon, azáltal, hogy lefesti és színekkel fejezik ki élményeit és érzéseit, kommunikál, ezzel pedig fejlődik érzelmi intelligenciája.
Segítsük sikerélményhez a gyereket!
Jó minőségű eszközökkel segíthetjük a gyerekeket a sikerélményhez. Szerencsére ma olyan elképesztően gazdag kínálata van a festéshez kapcsolódó játékoknak és foglalkoztató eszközöknek, hogy pusztán elnevezésük is szívet melengető: gyémántszemes és gyöngyszemes kirakó, ujjfestő, pöttyöző festő, tapicskolós, vízzel festő, mágikus színező, nyomdázós képkészítő, ráadásul van környezetbarát verziója is a kis művészpalánták számára készített festőjátékoknak.
A dicséret szerepe
A gyerek személyiségfejlődése és önbizalma megerősödésének szempontjából fontos szerepe van a dicséretnek, de nem mindegy, hogyan dicsérünk. A rutintevékenységek nonstop dicsérete helyett a hiteles dicséret célravezetőbb. A hiteles dicséret nem az eredményeknek, hanem az erőfeszítéseknek és a kitartásnak szól. Az erőfeszítést ne mulasszuk el simogató szavakkal honorálni. Részletes, egyedi megfogalmazásba csomagoljuk a dicséretet annak érdekében, hogy tápláljuk a rugalmas gondolkodásmódot, hogy bátorítsuk azt a hozzáállást, hogy egy cél elérése érdekében erőfeszítéseket szükséges tenni, és ne a csüggedés legyen az alapreakció, ha valami elsőre nem sikerül. A festéshez kapcsolódó dicséretet például a következő is lehet: Milyen vidám színeket használtál ehhez a képhez, csodaszép lett!
Összegzés
A vizualitásnak kiemelkedő szerepe van korunkban, ezért a vizuális nyelvekkel való ismerkedésének is nagy jelentősége van. A festés, mint vizuális nyelv fejleszti a gondolkodást és az érzékszerveket, továbbá a szépérzéket, a finommotorikát, a szem-kézkoordinációt és az érzelmi intelligenciát is. A szülő minőségi eszközök biztosításával, hiteles dicsérettel segítheti sikerélményhez és stabil önbizalomhoz a festeni vágyó művészpalántákat.
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens, e-secretary.hu írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
A cikkünk főképének forrása: pixabay.com
Felhasznált források:
Kepes György: A látás nyelve. Bp., Gondolat, 1979.
Kárpáti Andrea (szerk.): Vizuális képességek fejlődése. Bp., Nemzeti Tankönyvkiadó Rt., 1995.
Kézműves, kreatív játékainkat az alábbi képre kattintva találod >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Hogyan fejleszthető a kreativitás? >>>
A zene fejlesztő hatása >>>
A memóriajáték fejlesztő hatása >>>
Az alkotótevékenység hatása gyerekeknél és felnőtteknél az agyra >>>
KREATÍV ÖTLETEK GYEREKEKNEK, KREATÍV ÖTLETEK OTTHON >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: