A családi társas sosem megy ki a divatból, ez pedig abból is jól látszik, hogy évről évre egyre több kerül a boltok polcaira. Ám, talán épp emiatt nehéz kiválasztani az igazán jókat. Ebben segítek most.
Az Okosjátek webáruház jóvoltából lehetőségem nyílt a családommal több társasjátékot is kipróbálni, melyek közül hoztam ötöt, amik szuperül beváltak.
Lesz köztük kicsit bonyolultabb, logikai, kooperációs, kvíz, játéktáblás vagy épp kártyajáték is. Leírtam róluk mindent, amit tapasztaltam, előnyüket és, ha volt hátrányukat is. Tesztre fel!
Íme, az 5 legszórakoztatóbb családi társasjáték
Azt gondolod, könnyedén el tudnál vezetni egy éttermet? Nos, ezt csak addig hiszed így, ameddig nem kaptál egy nehezebb küldetést ebben a konyhás játékban.
Én nem vagyok valami nagy konyhatündér, így nálunk már ez megteremtette az alaphangulatot hozzá. Először minden átverősen könnyűnek tűnik, aztán a feladatok szépen bekeményítenek.
Nekem nagyon tetszett, de a gyerekek - bár 8 éves kortól ajánlott – a vége felé kissé megunták.
A játék lényege:
A játékostársak barátok, és közösen vettek egy éttermet, amit nincs mese, fel kell futtatni. A konyhán is oda kell figyelni, mit miből főz az ember, miközben a vendégekről is gondoskodni kell valakinek. Gördülékeny munkafolyamat vagy káosz? Ettől függ, hogy nyertek-e, mivel ez egy kooperatív játék.
A játék menete:
A játékosok közösen tesznek azért, hogy az étterem a forgatókönyvek/ küldetések közül az épp aktuálisat teljesítse, szimultán dolgoznak a játéktáblán. Csupán három dologra kell figyelni: a vendéglátásra és az ételek helyes elkészítésére: vendégek beengedése, rendelésfelvétel, alapanyagok kezelése, főzés, mosogatás, mindezt időre.
A játék fokozatosan egyre több feladatot ad, amikben könnyen bele lehet zavarodni.
Játékidő: 20-60 perc
Képzeld el, hogy Activity-zel, de nem beszélhetsz, nem mutogathatsz és nem is rajzolhatsz. Ez az Image Family. Ehhez a szuper játékhoz, amit egyszerre 3-8 ember élvezhet, elengedhetetlen a fantázia és az asszociációs képesség, ugyanakkor ezeket észrevétlen fejleszti is.
A család abszolút kedvence lett, mert nagyon könnyű elsajátítani a szabályát, és rettentően sokat nevettünk, meg persze kicsit bosszankodtunk is közben. Tipikusan tökéletes vasárnap délutáni társasozáshoz. Ugyan 8 éves kortól ajánlják, de kisebbel is lehet játszani, legalábbis ez az én tapasztalatom.
A játék lényege és menete:
A játékban 60 db átlátszó kártya található, rajtuk különféle színes jelek és ábrák. Ezek segítségével kell a többieknek „lefesteni” azt a szót, amit a játékos a felhúzott feladatkártyáján talál.
Játékidő: 15-30 perc
Brainbox kvízjáték
A Brainbox-nak több verziója is van – téma illetve korcsoport szerint -, így akár már egy 4 éves korú gyerek is játszhat vele. Kvízkérdések, feladatok vannak a kártyákon, és mindössze 10 másodperc, hogy válaszolj. Erről külön játékmenet összefoglalót vagy becsült játékidőt nem írok, mivel mi egyből a saját szabályaink szerint kezdtünk el vele játszani.
Ebben pedig épp ez a jó. Elsőre azt hiheted, miután egyszer végigmentetek az összes kérdés-válaszon, unalmassá válik. Csakhogy az egyszerűségében rengeteg lehetőség rejlik, attól függően, hogy kivel és hol játszol.
Mi imádjuk, több is van belőle otthon.
Az Okosjáték Brainbox játék választékát itt találod >>>
Első pillantásra nekem az Uno jutott róla az eszembe. Számok, színes lapok. Őszintén? Nem sokat tévedtem, annyi különbséggel, hogy ez valami új volt, amit nem rutinból játszottunk.
Kell hozzá némi szerencse, de logika is. Ami nagyon tetszett benne, hogy nem kellett egymás előtt rejtegetnünk a kártyáinkat.
Élvezetes, a gyerekek pedig közben gyakorolhatták a számolást is. 8 éves kortól ajánlott, de kisebb, számolásban ügyes gyerkőccel is lehet játszani,akár nyolcan is.
A játék lényege:
Úgy kell cserélgetni a kártyákat, hogy a végén nálad maradjanak a legalacsonyabb értékű lapok.
A játék menete:
Minden játékos kap 12 lapot, amit kiterítenek maguk elé lefordítva - négy sorban és három oszlopban. A maradék kártyát lefelé fordítva az asztal közepére tesszük (húzópakli). Ebből a pakliból felfordítva letesszük a legfelsőt (dobó pakli), majd mindenki felfordít a saját lapjai közül kettőt.
Kezdődhet is a játék: a soron következő játékos dönthet, hogy a húzópakliból választ-e egyet – ebben az esetben nem kell feltétlenül kicserélnie a sajátjai közül egyikre sem, azt el is dobhatja, ha túl nagy a szám. Aki a dobópakliból választ, csereköteles. Folyamatosan cserélődnek és válnak láthatóvá a játékosok lapjai. A játék akkor ér véget, ha valamelyik játékos mind a 12 lapját felfordította. Ekkor mindenki megszámolja a saját lapjai összegét, akié ez kisebb, az nyert..
Játékidő: 15-45 perc
Ebben sajnos nem tud részt venni olyan gyerek, aki még nem tud írni és olvasni, tehát 7-8 éves kor felett szállhat csak be a partiba.
Tetszett, mert nagyon megmozgatja az agyat, közösen dolgoztunk egy célért, tehát nem volt köztünk versengés. Vicces, időnként bosszantó, de felettébb szórakoztató játék. Minimum hárman, maximum heten lehet vele játszani, ami szuper, ha összeül a nagyobb család, hiszen egyszerű a játékszabály, hamar rá lehet érezni az ízére.
A játék lényege:
Lényegében szóra kell egymást rávezetni, egyetlen szóval.
A játék menete:
A szavakat tartalmazó pakliból ki kell választani 13-at, minden játékos kap egy kis táblát és tollat, kiválasztjátok, hogy ki kezd és indulhat is a játék.
A kezdő játékos felhúzza a legfelsőt, de nem nézheti meg. Lehelyezi maga elé, hogy a többiek lássák, majd mond egy számot egytől ötig. (öt szó van minden kártyán). Ezután a többiek egyetlen egy szót írhatnak a táblájukra, ami szerintük segíthet kitalálni azt az egyet. Első körben csak ők nézhetik meg, miket írtak fel, és, ha két egyforma szó szerepel,azokat le kell törölni. Ezzel a játék azt éri el, hogy nem az elsőre eszetekbe jutó szót fogjátok felírni, hiszen a cél, hogy társatok kitalálja az adott szót.
Játékidő: kb. 20 perc
Szerző: Cukimamik
További családi társasjátékokat a képre kattintva találsz >>>
Kapcsolódó cikkeink:
A kisiskolások figyelmét nem egyszerű lekötni otthon, hiszen egész nap tanulnak, gyakran még otthon is írják a házi feladatokat. A nap végén, de leginkább hétvégén ott állunk szülőként, hogy szeretnénk játszani velük valamit, ami mindenki számára kikapcsolódást jelent, ugyanakkor nem kötődik sem a babákhoz, sem a szuperhősökhöz. >>> 5 legjobb társasjáték kisiskolásoknak
A 2020-as évben rengeteg újdonsággal bővült a kínálatunk. Nézzük, milyen új játékok vannak, melyekkel már 8 éves kortól játszhatnak a gyermekek és a felnőttek is élvezni fogják. >>> 2020 újdonságok 8 éves kortól
Díjnyertes játékokért kattints a képre >>>
Egyre több olyan társasjáték van a piacon, melyben az egyedüljátszás lehetőségét is biztosítják.
Ez a lehetőség gyermekeknek és felnőtteknek, akár még nyugdíjas szüleinknek is nagyon jó, mert végre kiválthatják a szinte egyed uralkodó passziánsz kártyajátékot. >>> Ha már unod a passziánszot
UNO-hoz hasonló kártyajátékok >>>
Activity-hez hasonló játékok, társasjátékok >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: