A kártyajátékok közül most a Lórum szabályait mutatjuk be nektek. A szabályai egyszerűek, könnyen megtanulhatók. Magyar kártyával akár négyen is játszhatjuk. A játék célja, hogy minél hamarabb elfogyjanak a lapok a kezünkből.
A Lórum kártyajáték szabályai
Mivel a játékot négyen játsszuk, így a 32 lapos magyar kártyát elosztjuk egyenlő arányban, tehát minden játékos nyolc-nyolc lapot kap.
A lapok rangsora és pontértéke a szokásos:
A lapok értékei a lórumban: 7-es 7 pont, 8-as 8 pont, 9-es 9 pont, 10-es 10 pont, alsó 2 pont, felső 3 pont, király 4 pont, ász 11 pont.
A kép forrása: pixabay.com
A Lórum kártyajáték menete:
Az osztótól jobbra helyet foglaló játékos kezdi a játékot, egy tetszőleges lappal, ez a kezdőlap, és felfordítva helyezi le a játékos az asztalra, mindenki által jól látható helyre.
A második játékos a kezdő lappal azonos értékű (számú, figurájú) kártyát helyezhet rá, vagy a rangsor szerinti következőt teheti.
A harmadik játékos a kezdő lappal azonos értékű kártyát is helyezhet a paklira, vagy a letett lap(ok)ra a rangsor szerinti következőt teheti.
A lórum kártyajáték további részében ugyanezt kell folytatni. A kártyajáték során a lapok lerakása kötelező, kivéve, ha a játékosnak nincs a sorba illő lapja. Ebben az esetben lehetőség van passzolni, azaz kimaradni a körből.
A játék nyertese az, aki leghamarabb lerakja az összes kártyáját. Nyereménye az ellenfelek kezében maradt lapok darabszámának megfelelő pontszám.
Különleges esetben, ha a győztes utolsó lerakott lapja a kezdőlap is egyben, akkor változik a nyert pontszám értéke. Amennyiben egy kezdőlap maradt, megduplázódik, ez a „lórum”. Ha kettő, akkor megnégyszereződik, szélsőséges esetben, ha három kezdőlap maradt, akkor meghatszorozódik.
A játék izgalmasabbá tehető, ha a kezdési jog eladására minden játék elején licit indul, és a kezdőjátékos eldöntheti, hogy átengedi-e a kezdés jogát a legtöbb pontot ígérőnek.
Többféle számolási mód ismeretes: a pontra történő vagy a pénzbeli számolás.
Pontszámításnál megválasztható a maximálisan elérhető pont nagysága, amit általában 100 pontra állítanak a játékosok. Ebben az esetben 50 ponttal kezd mindenki, és a nyeremény ehhez adódik hozzá, illetve ebből vonódik le attól, aki nem nyert.
Milyen játékokat játszunk még magyar kártyával?
Magyar kártyával játszható játékok továbbá a ferbli, a zsírozás, a snapszer, makaó, fajer, 21, svindli.
A magyar kártyajátékok szabályait nem mindenki azonosan ismeri, változtatják őket a helyi szokások is, de ezek többnyire csak kisebb eltérések. Új partnerrel minden kártyapartit érdemes azzal kezdeni, hogy megbeszéljük a szabályokat.
Milyen magyar kártya kapható?
Találtok nálunk papírból készült magyar kártyát, plasztik magyar kártyát, mini magyar kártyát is.
Kapcsolódó cikkeink:
Kártyajátékok, ötletek magyar és römi kártyával >>>
Svindlihez hasonló kártyajátékok >>>
Speed kártyajáték szabályai >>>
Kártyajátékok, amelyek gyerekeknek és felnőtteknek is nagyon jók >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: