Backgammon, más néven Ostábla játék
Backgammon eredete, története. Milyen játék a Backgammon? Miért szeretjük?
A backgammon az egyik legrégebbi az ismert társasjátékok közül, ismereteink szerint 5000 évre nyúlik vissza a története. Hogy pontosan honnan származik, örök titok lengi körül. Talán a perzsa birodalom területéről származik. De az egyiptomi fáraók is játszottak backgammonhoz hasonló játékkal.
Időszámítás előtt 3000 évvel is nagyjából ugyanazzal a játékszabállyal játszották, mint ma. A legrégebbi Backgammon amit találtak, i.e. 3000-ből, ébenfából készült. De sokszor kőbe vésbe is készítették a táblát és csontból, bogyókból vagy kagylókból, esetleg ásványkőből (pl. achát) készült korongokkal játszották.
A Backgammon 5000 éve fényűző dinasztiák, nemesek és hatalmasok legkedvesebb játéka.
Fa táblákat találtak Sumer központjában, az „Ur al Chaldees” királyi sírjában, ám ezek "csak" Kr. E. 2600-ból származnak.
Kép forrása: thevintagenews.com
A backgammon rokonai a görögországi tavli, az izraeli shesh-besh, az orosz nardi, az amerikai acey-deucey, a török tavla, és a francia tric-trac (trik-trak játék). A magyar nyelv ostáblának nevezi, míg az angol nyelvterületen Backgammon néven ismert.
Úgy gondolják, hogy a játék a keresztes hadjáratból visszatérő lovagok útján jutott el Angliába. Nem csak a nemesi osztályok játszották a keresztes hadjárat idején, hanem a kocsmákban és a magánlakásokban is. A sakk végül felülmúlta a játék népszerűségét.
1743-ban Edmund Hoyle, aki sok társasjáték és kártyajáték „megfelelő” szabályait írta ki, közzétette a backgammon első hivatalos szabályait. Az évek során a játék egyre népszerűbbé vált.
Backgammon a 19. századból
Az első világháború ismét nagyon népszerűvé tette a játékot.
Az Egyesült Államokban 1931-ben felülvizsgált és megírt szabályokat tekintik a mai játék megfelelő szabályainak.
Backgammon nagy előnye, hogy minél többet játszunk vele, annál inkább profi játékossá válunk. Hasonlóan, mint a sakkban, egyre nagyobb mesterei leszünk. És nem megunjuk, hanem élvezzük a játékban az egyre nagyon kihívásokat, taktikai és stratégiai lehetőségeket.
Sok világversenyt is rendeznek, hiszen a Backgammont szinte minden országban játsszák. Miután már az alapszabályokat elsajátítottuk, van lehetőség tovább fejlődni, fejlettebb szabályokat alkalmazni.
A backgammon játékban két játékos mérkőzik meg egymással, mely mérkőzés során ötvözik a jószerencse által biztosított kockaértékeket a stratégiai érzékükkel. Kiváló taktikai játék, mert a játékos befolyásolja a játék kimenetelét, tehát nem csupán a szerencsén múlik a győzelem vagy a vereség.
Kép forrása: pixabay
A backgammon egy táblából, két különböző színű, 15-15 korongot tartalmazó bábukészletből, két pár dobókockából, és egy duplázó kockából áll, esetenként 2 dobópohár is jár a készlethez.
A tábla 24 mezőből áll, az egyes mezőket háromszögek jelzik, ezeken lépdelnek a korongok a kockadobásnak megfelelően.
A játék célja, hogy az ellenfelek egymással szemben haladva valamennyi korongjukat átvigyék a saját területükre, ezután pedig korongjaikat kivigyék a pályáról.
A játékot az nyeri, aki először leviszi az összes korongját.
Miért szeretjük annyira a Backgammon játékot. Hasonlít valamennyire a családok körében régóta közkedvelt ki nevet a végénre, de azzal az óriási különbséggel, hogy itt gondolkodni is kell, nem csak a szerencsén múlik, hogy ki nyeri meg a játékot.
Itt is kiejtjük a játékból az ellenfél korongját, azzal kezdheti elölről a játékot. Azonban mi választhatjuk meg a kockadobás után, hogy melyik koronggal lépünk. Miután már sok korong van a táblán, jól át kell látni, hogy melyik koronggal (vagy korongokkal) érdemes lépni, hogy kiejtsük a másik játékos korongját és ezzel hátráltassuk, hogy ő érjen be az összes korongjával a "célba".
A szabályok egyszerűek és könnyen megtanulhatók, de a stratégia titkainak elsajátítása egy élet munkája.
A Backgammon játékot valószínűleg azért is szeretik sokan, mert fordulhat, hogy éppen ki áll nyerésre. A játékszabály nagyon egyszerű, a játékosokon múlik, hogy mennyire viszik el "gondolkodós" vagy egyszerű játékba. Nagyon jó fejlesztő társasjáték gyerekeknek, kikapcsoló játék felnőtteknek, a nyugdíjas korosztály részére is nagyon ajánlott. Mindenki megtalálja ebben a játékban, ami számára szerethető.
A backgammon rengeteg fejlesztési területet mozgat meg, számtalan lehetőséget rejt:
- erősíti a számolási készséget, a becslést, a számok bontásának megértését
- segítségével könnyen megérthetőek a téri irányok
- fejleszti a kombinativitást, a matematikában a kombinatorikához van a legtöbb köze
- folyamatos kategorizálás, rendezés folyik a játék alatt (korongok, mezők elhelyezkedés, típusa – magányos vagy csoportban álló korongok, üres mező
- szükség van a játék során koncentrált figyelemre
- a szabályok megértésére és használatára szövegértéssel, értő olvasással jutunk el
- kiváló matematikai-logikai játék
- segíti a gondolkodási műveletek fejlődését
- taktikai és stratégiai érzéket fejleszt
- szociális készséget, és problémamegoldó készséget formál
Mindezeket együttvéve, bátran ajánljuk a játékot már 6-8 éves kortól.
Kínálatunkban megtaláljátok a legegyszerűbb backgammon táblától megkezdve a mívesebbeken át a gyönyörűen díszítettet is.
Források: thevintagenews.com, bkgm.com, wikipedia, bkgm.com
Hagyományos Backgammon játék és különleges, kézzel készített Backgammon társasjátékok itt kaphatóak: Backgammon választék
Ha szeretsz társasjátékozni, top 11 családi társasjáték ajánlónkat a linkre kattintva tudod megtekinteni >>> Top 11 családi társasjáték
Készíts otthon társasjátékot! Nyomatható társasjátékok, nyomtatható Backgammon is hamarosan itt: Társasjátékok házilag
Társasjáték bolt >>> Okosjáték
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: