AZ EGÉSZSÉG VILÁGNAPJA
Az egészség világnapját minden év április 7-én, az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization – WHO) megalakulásának évfordulóján ünnepeljük, melynek célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása, ezentúl a környezetvédelem.
A WHO zászlaja: hasonlít az ENSZ zászlajához, azt kiegészítették Aszklépiosznak,az orvosok és a gyógyítás görög istenének pálcájával és kígyójával
AZ EGÉSZSÉG VILÁGNAPJA
Az egészség világnapját minden év április 7-én, az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization – WHO) megalakulásának évfordulóján ünnepeljük, melynek célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása, ezentúl a környezetvédelem.
A szervezet központja a svájci Genfben található.
A WHO irányító testülete a 193 tagállamból álló közgyűlés (beleértve a Cook-szigetek is), amely minden évben ülésezik. Döntéseit és politikáját a Végrehajtó Testület valósítja meg, amely kormányok által kinevezett 32 egészségügyi szakemberből áll, évente kétszer ülésezik. 2002/2003-ban a WHO kétéves költségvetése 935,7 millió dollár volt. A WHO-nak mintegy 3500 alkalmazottja van.
Az egészségügyi világnap fő célja, hogy felhívja a világ figyelmét az egészséghez kapcsolódó világméretű problémákra. Funkcióit tekintve fontosnak tartja, hogy irányt mutasson az egészségügyben, együtt működjön a kormányokkal az egészségügyet érintő tervek előkészítésében, ezek irányításában és értékelésében, továbbá lényegesnek tartja az újabb egészségügyi technológiák, információk és szabványok fejlesztését, átadását.
A WHO fő feladatai:
• Világszintű iránymutatás az egészségügy területén;
• Együttműködés a kormányokkal a nemzeti egészségügyi programok tervezésében, irányításában és értékelésében;
• Megfelelő egészségügyi technológia, információ és szabványok kifejlesztése és átadása.
• Kiterjedt segélynyújtási, kutató- és irányítási tevékenységet végez az egészségvédelem minden területén, különösen a fertőző betegségek, a járványok, a gyermekbetegségek, a szív- és keringési zavarok, a rák és az AIDS okainak feltárása, a betegségek természete, megelőzése és gyógyításuk terén.
Minden évben külön témája van az Egészség Világnapjának!
Csak egy pár példa, hogy milyen témákkal foglalkoznak e jeles napon.
2013. év mottója: „ellenőrizd a vérnyomásod” volt
Mit is tehetünk a magas vérnyomás kialakulásának elkerülésére?
Elsősorban mi felnőttek figyeljünk oda magunkra:
Minden fórum azt hirdeti, hogy ne dohányozzunk, ne fogyasszunk a szervezetnek káros mennyiségű alkoholt. Figyeljünk oda étkezési szokásainkra: ne fogyasszunk túl sok sós ételt, ne együnk zsíros ételeket. Igyekezzünk minél kiegyensúlyozottabban étkezni. Mozogjunk minden nap.
A rendszeres mozgás nagyban befolyásolja vérnyomásunkat. Ha már kialakult a magas vérnyomás betegség, akkor a gyógyszeres kezelést önhatalmúlag ne hagyjuk abba. Ezzel többet ártunk magunknak, mint gondolnánk.
Egyre több gyermeknél is előfordul a magas vérnyomás. Figyeljünk oda rájuk is! Akár azzal, hogy alkalmanként ellenőrizzük otthon a vérnyomásukat. Ösztönözzük őket is a rendszeres mozgásra.
2014-ben a „Kis csípés nagy veszedelem” szlogennel kívánja felhívni a figyelmet a WHO, a megelőzés és a védekezés fontosságára.
A malária, a dengue(szúnyogok terjesztik) , a sárgaláz, a Lyme-kór és számos egyéb, vektorok által terjesztett betegség több, mint 1 millió emberéletet követel évente. Hazánkban egyre elterjedtebb a kullancs által terjesztett agyvelő- és agyhártyagyulladás elleni védőoltás. Érdemes egy túrázás, kirándulás után átnézni gyermekeinket és saját magunkat is, hogy nem szedtünk-e össze kullancsot. Ugyancsak a kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór, amire szintén oda kell figyelnünk. Sajnos ez ellen védőoltás nem létezik. Ezért kullancscsípés esetén minden apró bőrelváltozásnak „nagy jelentőséget” kell tulajdonítanunk.
2015-ben az Egészség Világnapja az élelmiszerbiztonság jegyében telt.
Több mint 200 olyan betegség van, amely az élelmiszerrel terjed. Az élelmiszer eredetű megbetegedéseket mikroorganizmusok (baktériumok, vírusok, gombák, prionok, paraziták), vegyi anyagok, sőt, fizikai ágensek is okozhatják. Mi, szülők, mit tehetünk az érdekében, hogy elkerüljük az élelmiszer által okozta megbetegedéseket? Igyekezzünk megbízható helyről beszerezni az alapanyagokat a főzéshez. Rohanó világunkban néha előfordul, hogy csak lekapkodjuk a boltok polcairól az élelmiszereket és nem ellenőrizzük a termékek szavatosságának a lejáratát. Pedig ez is nagyon fontos lenne. Elfogyasztás előtt mindenféleképpen mossuk meg a zöldségeket, gyümölcsöket. Egy kevés odafigyelés és máris tettünk valamit az ügy érdekében.
A 2016. év jelmondata „Győzzük le a cukorbetegséget!”
A világon 422 millió ember cukorbeteg. A jelenben majdnem négyszer annyi ember cukorbeteg, mint 1980-ban. Legtöbbjük a fejlődő országokban él. Sajnos több tényező is közrejátszik a cukorbetegség kialakulásában. Már kisgyermek korban oda kell figyelni a mértékletességre. Nem biztos, hogy az a jó, ha mindentől eltiltjuk gyermekeinket. Az étkezésen kívül a mozgásra is kellő figyelmet kell fordítani. Sajnos egyre több elhízott gyermek van hazánkban. A túlsúly sajnos hajlamosító tényező a cukorbetegségre, illetve a mozgásszegény életmód is. Persze ezen kívül vannak, akik genetikailag is veszélyeztetve vannak. Nekik talán még jobban oda kell figyelni, hogy a lehetőségekhez képest egészségesen étkezzenek és rendszeresen sportoljanak.
A 2017-es év témája, a depresszió volt
A depresszió nemtől, kortól, társadalmi helyzettől függetlenül egyre több embert érint világszerte.
A depresszió sajnos gyermekeinket sem kíméli. A gyerekkori depresszióban gyakori a lehangoltság, a sírás, a kedvetlenség, a teljesítmény csökkenése, amely hamar eredményez tanulási zavarokat és iskolai eredményromlást. Gyakori az étvágytalanság, az étel elutasítása, félelem a lefekvéstől, az elalvástól. Ha ilyen tüneteket észlelünk gyermekünkön, egyből forduljunk szakemberhez. Ha a depressziót nem kezelik, annak súlyos következményei is lehetnek.
Egészségünket legnagyobb mértékben úgy tudjuk befolyásolni, hogy a lelki- és a testi egészségünkre egyaránt odafigyelünk. Ennek a kettő tényezőnek összhangban kell lennie egymással. Ha velünk minden rendben van, a környezetünk felé is ezt sugározzuk. Gyermekeinknek pedig éppen erre van szüksége, hogy egy kiegyensúlyozott és egészséges „példakép” határozza meg mindennapjait. Ebből merít és tanul ő is.
Hogyan óvhatjuk meg gyermekeink egészségét?
Minden szülő egyik legfontosabb feladata. Mit tehetünk, hogy gyermekünk egészséges legyen?
1. Minél több időt töltsünk vele a szabad levegőn.
2. Tanítsuk meg a mozgás szépségére! Segítsük őt, hogy találjon olyan sportot, amit szeret űzni. Legyen életének része a rendszeres testmozgás.
3. Tanítsuk meg a helyes táplálkozásra.
Egészség megőrzése játékokkal?
A játék boldogsághormont termel. Legyen ez babajáték, társasjáték, vagy szabadtéri sport játék.
Lásd még cikkünket: A Társasjáték jót tesz az egészségednek itt >>>
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Nevezhetjük ezt a napot a Himnusz születésnapjának is. További részletek itt >>> A magyar kultúra napja
Magyar fejlesztésű, magyar kiadású játékokat a képre kattintva találsz >>>
1994-ben az ENSZ május 15-ét a család nemzetközi napjává nyilvánította. A felhíváshoz Magyarország is csatlakozott. A kezdeményezés a figyelmet a családra, a társadalom legfontosabb „intézményére” irányítja. Olvasd el cikkünket itt >>> Család napja
Családi társasjátékokat a képre kattintva találsz >>>
Az első Föld napján 1970-ben, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek. A levegő és a vizek védelmére új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre. Tudj meg többet a föld napjáról! Kattints ide >>> Föld napja
További játékokat itt találsz! Kattints a képre >>>
A világ első Madarak és Fák Napja rendezvényt a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg Magyarországon 1902-ben. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és Fák Napja megszervezését minden iskola számára. >>> Madarak és fák napja
Madaras játékokért kattints a képekre >>>
A következő szabadtéri, sport játékokat ajánljuk amikkel könnyű a gyerekeket kicsalni a jó levegőre:
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: