Bejegyzésemben olyan társasjátékokat fogok Nektek bemutatni, melyek a társasjáték alapjait tanítják meg a legkisebbeknek játékosan, a szabálytudatot kialakítva bennük.
Három gyerekes anyuka vagyok, így elmondhatom, hogy saját hibáimból tanulva megtanultam azt, hogy „MINDENT A MAGA IDEJÉBEN!”…merthogy nem volt ez mindig így. :)
Nagyon fontos, hogy ne egyből egy Babóca társasjátékkal kezdjünk, mert bár úgy érezhetjük a gyermekünk életkorának megfelelő a társasjáték, de tudjuk, a társasjátéknak bizony szabályai vannak. Egy kisgyermek még nem azzal lesz elfoglalva, hogy végiglépkedjen a játéktáblán, annál inkább azzal, hogy ide-oda lépked, dobálja a dobókockát, és a végén felugrik otthagyva minket a játékkal. Mi pedig csak csodálkozunk, hogy miért nem képes a gyermek leülni és végigjátszani egy rövid társasjátékot. Mindenképpen olyan játékot válassz kezdő játéknak, mely egyszerű, rövidebb, mint gondolnád, élményt nyújt a gyermeknek, és megalapozza a szabálytudatot.
A következő társasjátékokat a 3 éves lányommal teszteltem, így csak olyan játékokat fogok bemutatni nektek, melyek működtek nálunk is, és nem utolsósorban én is élveztem. :)
1. Djeco Little Cooperation
Szándékosan ezt tettem első helyre, mert ez lett nekünk a nagy kedvencünk. A játékban nincs nyertes, ezzel kudarcélmény sincs, hogy ki lett az első. Együtt kell teljesíteni a küldetést. Ha sikerül, közösen értük el a sikert. Nincs saját bábu, mégis az állatkák (akik a bábu szerepét töltik be) a későbbiekben már a bábu használatra tanítják meg a gyerekeket.
A játék lényege: A jégtábláról átvinni az állatokat a hídon keresztül az igluba.
Játék elemei: dobókocka, táblácskák, 4 állatfigura
A játék tartozékok:
- 1 db dobókocka, mely minden oldalán kép találhatók. (iglu, jégkocka, híd).
- Játékelemek: jégtábla, híd, jégtábla igluval
- 4 kedves állatfigura (azért is emeltem ki, hogy „kedves”, mert irtó cukik, és a lányomnál már itt kialakult, hogy nála melyik a kedvenc, és csakis ő vihette át egyik jégtábláról a másikra a pingvint.:)
Játék menete:
A játék elemeket a 2. menetnél már a lányom állította össze. Roppant egyszerű, a két jégtábla közé berakjuk a pillért, és rá a hidat. A játékban egymás után dobunk. Ezt is tudatosítani kellett benne, hogy egymásután jövünk, nemcsak ő dob. Amennyiben iglut dobunk, a dobó által kiválasztott állatkát átviszi a másik jégtáblára. Miután a híd köti össze a két jégtáblát, így a hídnak is szerepe van, vagyis ha hidat dobunk, akkor a hídra lépünk. Ha jégkockát, akkor a híd egyik pillére olvadni kezd, vagyis kiesik. Ha minden állatot sikerül átvinni egyik tábláról a másikra, nagyon ügyesek vagyunk, és a küldetésünket teljesítettük. Ha elolvad a pillér lába, akkor bizony az állatkák beleestek a vízbe, küldetésünk nem járt sikerrel, ezért újabb játék jön.
Játékidő: 2- 5 perc, attól függően mit dobtok ki.:) Pontosabban nagyon sok 2-5 perc, mert nem tudtuk abbahagyni a játékot.
Anyaként a tapasztalatom:
A lányom imádta, és én is. A játékban szerepelnek a társasjáték elemei: dobókocka, bábuk (állatok), feladatok (pillér lábak, amikor olvadnak), ezek azok, melyek az igazi társas lényegi elemeit elmélyítik a gyerekekben. Másrészről pedig, hogy nincs nyertes, és vesztes sem benne, sikerélményt nyújtott számára. Szóval, ha kezdő játékot kerestek, ez igazán jó választás.;)
2.Djeco Little MÉMO memória társasjáték
Ez nem egy szokványos társasjáték. Ezt a játékot is nagyon megszerettük, a játék azontúl, hogy örömet okoz, és élményt nyújt, fejleszti a figyelmet, és koncentrációképességet, memóriát.
Játékelemek:
A játék 9 nagyon cuki állat figurát, egy dobozt (amivel az állatokat letakarjuk), és 15 jutalomzsetont tartalmaz.
Játék menet:
Ez lesz igazán érdekes, és roppant egyszerű.:) Az állatkákat sorban, egymás mellett a gyermekkel szemben elhelyezed. „ Nézd meg jól őket, hogy melyik állat hol van a sorban!”- és ekkor végignéztük az állatkákat, megnevezve őket. Ezután a lányom eltakarta a szemét, én pedig gyorsan elbújtattam az egyik állatkát a doboz alá, neki pedig ki kellett találnia, melyik állat van a „bunkerben”. Ha sikerült kitalálnia, kapott egy jutalomzsetont.
Tapasztalat:
Nagyon tetszett a lányomnak a játék, az első körökben még segítenem kellett, majd miután megjegyezte a 9 állatot, nagyon jól ment a játék. Szerepcsere is volt, amikor ő rakta sorba az állatokat, és nekem kellett kitalálni, hogy kit bújtatott el.
Játékidő: 4-10 perc, attól függően mennyi ideig bír koncentrálni.
3. Djeco Little ACTION társasjáték
A legszórakoztatóbb játék az itt felsoroltak között. Hatalmasakat nevettünk a feladatok teljesítése közben. A játékban feladatokat kell teljesíteni.
Ebben a játéknak is az alapja az irtó cuki 6 db állat figura- a Djeco stílusa nagyon jó, azt kell, hogy mondjam- játékkártyák és 12 medál.
A játékszabály roppant egyszerű:
A nagyobb gyerekeim is beszálltak a játékba, így már látványosan érvényesült az egyik játékszabály: „EGYMÁS UTÁN JÖVÜNK”.
Az állatkákat és a kártyákat az asztal közepére tettük. A legkisebb kezdett, és így mentünk sorba az óra mutató járásával megegyező irányba. (ez alapból nálunk egy szabály. )
A játékkártyán különböző feladatok vannak, amit meg kell csinálni. (Egyensúlyozás, egymásra építés, dobás, célzás stb…). Aki teljesíti a feladatot hibátlanul, kap egy medált.
A játékban már van nyertes. Az nyer, aki a legtöbb medált gyűjtötte.
Tapasztalat:
A játékban lévő feladatok elsőre egyszerűnek tűnhetnek nekünk felnőtteknek, de egy 2,5- 3 éves gyermek számára igazi kihívás egyik kezéből a másikba átadni egy tárgyat a háta mögött, vagy egyensúlyozni a fején egy tárggyal, vagy éppen beletalálni a dobozba! Nagyon összetett a játék, a szórakozás élményén túl, fejleszti a koncentrációt, a koordinációt, az egyensúlyt is.
4. Catch it! - Találd meg!
Az én tapasztalatom az, hogy mielőtt ebbe a játékba belekezdenétek, érdemes előtte az előzőkkel játszani. De ez az én szubjektív véleményem, és bár nincs összefüggés a játékok között, ez a játék már oly módon összetettebb, hogy nagyobb figyelmet igényel, valamint itt már a forma-felismerés, rész-egész felismerésének alapjai megjelennek. Összességében szuper, szuper játék!:)
Játékmenete:
A játék lényeges eleme és egyben a tartozéka a 3 dobókocka és 27 korong- játékkártya.
A korongkártyákon különböző színű- mintájú állatok szerepelnek. A 3 dobókockával egyszerre kell dobni, melyek egyikén szín szerepel, a másikon minta, a harmadikon az állat. Na, ebből a három kockából dobott eredményből meg kell találni a korongkártyán, azt az állatot, amelyikre kockákból kidobott tulajdonság megfelel. Például az egyik kockával sárgát dobok, a másikkal pöttyös mintát, a harmadikkal kutyát. Tehát a felfordított korongok között találjam meg a kutyát, aki sárga pöttyös ruhát visel. A kisgyermek számára a rész-egész észlelés felismerése fokozatosan alakul ki, így a játékban észrevétlenül is fejlesztjük ezt a képességet. :)
Játékidő: 5-10 perc
Szerző: Cukimamik
Kapcsolódó cikkeink:
Cukimamik: 5 legjobb társasjáték 3 éves kortól >>> Társasjáték ajánló
Cukimamik: A legszuperebb társasjátékok kisiskolásoknak >>>
1 éves gyermekeknek születésnapi versek >>>
Bébi mondókák, mondókák babáknak >>>
Gyermek mondókák 2 éveseknek >>>
Ajándékot keresel 1-2 éves gyerkőcnek? Kattints ide >>>
Ha babalátogatóba megyünk, illik valamilyen kisebb vagy nagyobb meglepetéssel köszönteni az újszülöttet. Ha a ruha helyett valami mást választanál, nézz körül babalátogató ajándék ötleteink között! Kattints ide >>> Babalátogató ajándék ötletek
A pici gyerekek alkotás utáni vágyát nagyon korán észlelhetjük a hétköznapi tevékenységeik során. Cikkünkben 1,5 éves kortól használható készleteket ajánlunk Nektek, melyek igazodnak a kisgyermekek életkori sajátosságaihoz, változatosak az alkalmazott technikák tekintetében és garantáltan élvezetes elfoglaltságot nyújtanak már egészen kis kortól. >>>
Kreatív készletek 1,5 éves kortól
2020 őszi újdonságok piciknek.
Mitől különlegesek? Kattints ide >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: