Ezért fontos, mit fejleszt a kézműves foglalkozás
Oktatási rendszerünkben az egyetemes, tárgyi tudás átadására helyezik a hangsúlyt, a kutatások szerint azonban a következő évtizedekben az egyik legfontosabb munkavállalói készség a kreativitás lesz. Ezért is érdemes a családban jobban odafigyelni a kreativitás fejlesztésére, amelynek egyik eszköze lehet a kézműves tevékenység. Ebben a cikkben a kézművesség előnyeiről adunk áttekintést.
A kézműves tevékenység előnyei
Fejleszti a kreativitást
Joy Paul Guilford amerikai pszichológus szerint „A kreativitás alkotóképességet, teremtőképességet jelent, amely során a különféle képességek szerveződése lehetővé teszi az elszigetelt tapasztalatok összekapcsolását, újszerű értelmezését és új formában történő megjelenését.” A kreativitás a problémák iránti érzékenységben, a gondolkodás könnyedségében, rugalmasságában, eredetiségében mutatkozik meg. Ma már nemcsak a művészethez kapcsolódó fogalom, hanem bármely cselekvéshez, tevékenységhez köthetjük, amelyhez új és értékes gondolatok létrehozása fűződik.
A pszichológiai vizsgálatok egész sora mutatta ki, hogy a gyerekek játéktevékenysége összefügg kreativitásuk mértékével. Azok, akik gyerekkorukban sokat játszottak, felnőttkorukban kreatívabbaknak bizonyultak kortársaiknál.
Kissé leegyszerűsítve, az életet a folyamatosan felmerülő problémák megoldása alkotja. Az életminőség és a hatékonyság szempontjából ezért sem mindegy, hogy a teljesítményre jelentős hatást gyakorló kreativitás milyen szintjén állunk. Az életben sok rutinfeladattal lehet dolgunk, amelyeket könnyedén elvégzünk, de a rutinfeladatok során is felmerülhetnek váratlan események, amelyek a feladatmegoldásban korrekciót igényelnek. A szokatlan feladatok pedig még inkább kihívást jelenthetnek. Kreativitással, s azzal, hogy gyorsan átlátjuk, mi is pontosan a kihívás, eredményesebben tudjuk megoldani a feladatokat. A sikerélmény hat az önértékelésünkre, az önbizalmunkra, s ezzel a következő kihívás alkalmával a megküzdés könnyebbé, sikeresebbé válhat.
Kézműves játékkal rászoktathatjuk a gyereket a többféle megoldás keresésére, mert a tárgyakkal megvalósuló játékos improvizáció a gyors problémafelismerés gyakorlását segíti. A problémamegoldó attitűd kialakítása segítséget nyújt számukra a jövőben. Ha az új, szokatlan megoldásokra, tehát a mindennapi életben való könnyebb boldogulásra szeretnénk felkészíteni a gyereket, érdemes a kreativitását fejleszteni.
Ahogy Barabási Albert-László fogalmaz „Míg a siker romlandó áru, a kreativitásnak nem jár le soha a szavatossági ideje.”
A kreativitás az önmegvalósítással is kapcsolatban áll, így rátérhetünk a kézműves tevékenység következő előnyös hatásának bemutatására.
Az önkifejezés és önmegvalósítás kiváló terepe
Abraham Maslow-t apja nem tartotta sokra, édesanyja - akit Maslow kegyetlen és ellenséges figurának látott - még rosszabbul bánt vele. Ez a szeretet nélküli közeg váltotta ki belőle azt a reakciót, amellyel a személyiség pozitív oldalát állította munkássága középpontjába, s arra inspirálta, hogy megértse mindazt, ami a legjobb az emberekben, s ez fordította az önmegvalósítás tanulmányozása felé. Maslow-t az érdekelte, hogy mi késztet egyes embereket arra, hogy kiemelkedjenek és sikert érjenek el ott, ahol mások kudarcot vallanak. Munkásságának eredménye az a megállapítás, hogy az önmegvalósítás növekedésalapú szükséglet, s mint ilyen, személyiségünk még megvalósulatlan lehetőségeinek távoli hívásához hasonlít. Mindenkinek megvan a belső vágya, hogy képességeinek megfelelően a lehető legtöbbet hozza ki magából.
A kézműves foglalkozás jó terepe az önkifejezés és az önmegvalósítás gyakorlásának. A kézműves tevékenység során a gyerek megfeledkezhet önmagáról, így kerülhet a legközelebb az alkotáshoz, az önkifejezéshez, s ezen keresztül önmaga megvalósításához is.
A tehetség kibontakoztatásának eszköze
A tehetség kibontakoztatásának feltételei: a kreativitás, az intelligencia és a motiváció. Ezek közül a cikkben bemutattuk, hogy a kézműves játékkal sokat tehetünk a kreativitás fejlesztéséért, azt is láttuk, hogy a kreativitás az önmegvalósítással, azaz egy fontos motivációs forrással áll kapcsolatban. A tehetség kibontakoztatását a kézműves játékokkal a kreativitás és a motiváció fejlesztésén keresztül elősegíthetjük.
Növelheti az önbizalmat
A kézműves tevékenység inspirálja a fantáziát, segíti a koncentrációs- és a problémamegoldó képességet. A sikerélményeken keresztül növelheti az önbizalmat, s ez kedvezhet a tanuláshoz való pozitív attitűd kialakításának.
Fejleszti a finommotorikát
A finommotorika: a kéz, az ujjak mozgékonysága, együttműködése. A kézmozgás vezérlésében szerepet játszik a szem irányítása, a tapintásos érzékelés, a térben való tájékozódás, a figyelem. A kézfejizmok és az ujjak izomfejlettsége alapvetően befolyásolja a finommotorikát, s ezek határozzák meg a rajz- és íráskészség alakulását. A kusza írás, a bizonytalan vonalvezetés a finommotorikum fejletlenségével hozhatók összefüggésbe. A finommotorikum kézműves játékokkal fejleszthető, mert segítenek megerősíteni az izmokat és javítani az irányításukat, fejlődik a kéz-szem koordinációja, javul a kézügyesség.
Hangulatjavító
A kézműves foglalatosság stresszoldó, mert a tevékenységben való elmélyülés olyan folyamatot hoz létre, mint amit egy meditációs gyakorlat vagy egy flow-élmény során tapasztalhatunk. A színes eszközök használata kedvező hatással lehet a hangulatra. Gondoljunk például a kék színre, amely békét, nyugalmat áraszt, oldja félelmeinket és a tisztaság, csendesség, hűvösség, harmónia, biztonság, s a végtelenség érzését kelti.
Áttekintés
A kézműves játék az önmegvalósítás eszköze lehet.
A kézműveskedés fejleszti a kreativitást.
A kézműves játékkal segíthetjük a tehetség kibontakozását.
A kézműves játékok fejleszthetik a finommotoros mozgásokat, ami a rajz-, színező- és íráskészséget javítja, valamint csiszolja a szépérzéket. (Kapcsolódó cikkünk: Szépérzék fejlesztése)
A gyerekek a játékokkal kijátszhatják magukból félelmeiket, kifejezésre juttathatják érzéseiket, felfedhetik szorongásaikat, vágyaikat, s növekedhet önbizalmuk.
Végül, de nem utolsó sorban, a kézműves játék remek mulatság!
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens, e-secretary.hu írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
Felhasznált irodalom
Michael F. Scheier; Charles S. Carver: Személyiségpszichológia, Budapest, Osiris Kiadó, 2006
Szentiványi Tibor - A kreativitás fejlesztése játszással és játékok segítségével
Porkolábné Balogh Katalin - A tanulási képességet meghatározó pszichikus funkciók fejlődése, a tanulási nehézségek korai felismerésének lehetőségei, a fejlesztés perspektívái*
SZELLEMI REKREÁCIÓ - TANULMÁNY - A KÉZMŰVES REKREÁCIÓ JELENT ÉS REKREÁCIÓ JELENTŐSÉGÉRŐL
VEOL a Veszprém megyei hírportál- Kézműves foglalkozásokkal fejleszti a gyerekek készségeit a pápai könyvtár
uni-eszterhazy.hu - A kreativitás fogalma
Kézműves, kreatív-hobby játékokat itt találsz az Okosjátéknál.
Kattints a képre >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Miért fontos a játék az életünkben? >>>
Ezeknek a pszichológusok, fejlesztőpedagógusok által tervezett játékoknak a célja, hogy önbecsülésre, pozitív fókuszra és a megküzdési képesség megerősítésére irányítsa a gyermekeket és szüleiket. Egyúttal játékos együttlétre ad lehetőséget és töltődést biztosítanak a családoknak. >>> Pozitív megerősítés játékok gyerekeknek
Finommotorika fejlesztő játékok >>>
Köztudott, hogy nagyon sok felnőtt és gyermek sokkal jobban tud figyelni a feladatára, ha közben valamilyen mozgást, vagy "babrálást" végezhet, ami őt megnyugtatja. Nem véletlenül lóbáljuk a lábunkat, hintázunk a széken, vagy nyomogatjuk a golyóstoll gombját. Az utóbbi időben egyre több olyan játék kerül a boltok polcaira, amely ezeket a "mozgásigényeket" hivatottak kielégíteni. >>> Stresszoldó játékok
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: