A sudoku elnevezése japán eredetű, a "szúdzsi va dokusin ni kagiru" kifejezés rövidítése, amely magyarul annyit tesz: a „számjegyek csak egyszer szerepelhetnek”.
Hihetetlenül egyszerű szabállyal bír. Adott egy 9*9-es négyzetháló, amely 9 darab 3*3-as kisebb táblázatra oszlik. Minden számjegy (1-9-ig) csak egyszer szerepelhet minden sorban, minden oszlopban és minden kis négyzetben is. A számjegyek egy részét előre beírják, a többit ezekből kell kikövetkeztetnie a játékosnak. A megfejtés fortélyaira menet közben jön rá az ember. A jutalom a sikerélmény, ahogy egyre nehezebb feladványokat lehet megoldani, minél rövidebb idő alatt.
A játék a távol-keleti szigetországból indult hódító útjára, miután egy turista véletlenül rábukkant egy tokiói újságos standon 1997-ben.
Pedig a szudoku nem szamurájvívmány. Svájci matematikusok is foglalkoztak hasonló „mágikus latin négyzet” névre hallgató logikai játékkal a 18. században. 1895-től Párizsban különböző lapok publikáltak hasonló számrejtvényeket, de ezek érdeklődés hiányában nem váltak népszerűvé.
A 2000-es évek után vált világszerte szenzációvá a játék. A legtöbb lap rendszeresen közöl feladványokat, online portálok ajánlanak ingyen felületet játékosok millióinak, sőt különböző gyártóktól fa és kartonlapok formájában is megjelent. Gyermekek is könnyedén játszhatnak vele, számukra különböző szimbólumokkal készülnek a feladványok pl. gyümölcsök, színes szimbólumok, kedves kis formák.
Napjainkban sokan sportként is űzik, időről időre nagy nemzetközi versenyek keretében vetélkednek egymással. A szervezők szerint évről-évre egyre nagyobb az érdeklődés és a fejlődés, egyre gyorsabban töltik ki az üres mezőket a versenyzők.
Rajongók szerint a szudoku serkentő agytorna pozitív hatások sokaságával. Kikapcsol a hétköznapi stresszből, miközben figyelemre és logikus gondolkodásra ösztönöz. Fejleszti a memóriát, önbizalmat ad a játékosnak. Az amerikai Alzheimer-kórosok szervezete kifejezetten javasolja egészségmegőrzés céljából. Az igazi megszállottak némelyike a meditációhoz vagy ezoterikus élményhez hasonlítja a hiányzó számok kitalálását.
A szudoku ezeken kívül sok tudós és matematikus fantáziáját is megmozgatta a megjelenése óta, sokan elemezték is az évek alatt. Számításuk szerint 5 472 730 538 különböző feladvány készíthető.
Bizonyított tény a játékról, hogy legalább 17 számjegyet kell megadni, hogy a feladatnak egyértelmű megoldása legyen. Ha ennél kevesebb van a kiinduláskor, akkor mindig többféle megoldás létezik. Bármilyen meghökkentő, még olyan feladvány is készíthető, ahol 81 számból 77 adott, ám a fennmaradó 4 üres helyet mégis kétféleképpen lehet helyesen kitölteni.
Kiszámolták, hogy a 9*9-es négyzetben 6 670 903 752 021 072 936 960 különféle rendezhetők el a számjegyek.
A szudoku számos számítógépes és matematikai tanulsággal szolgált a tudomány számára.
Szudokut keresel gyerekeknek, felnőtteknek? Kattints ide, itt találsz >>
Sudoku vagy ahhoz hasonló játékot keresel? Nézz körül itt:
Nyomtatható Sudokut itt találsz >>>
Játékok eszköz nélkül, amiket bármikor, bárhol játszhatunk, ha éppen nincs nálunk semmilyen játék, és várakoznunk kell vagy elütni az időt valamivel. Közlekedés közben, nyaraláson, orvosi rendelőben, étteremben, a gyerekek imádni fogják! Kattints ide >>> Játékok eszköz nélkül
Játék ötletek, amiket csupán egy darab papíron és ceruzával vagy tollal lehet játszani. Egyszerűek de nagyszerűek! Sok ismerős lesz gyerekkorodból!... >>> Játékok papíron
Játékok utazáshoz autóban, vonaton >>>
Top 10 játékunk hosszú utakra >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: