A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Nevezhetjük ezt a napot a Himnusz születésnapjának is.
Ez a nap alkalmat ad arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk hagyományainknak, gyökereinknek. A magyar kultúra napján számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak országszerte, és ekkor adják át a magyar kultúrával, továbbá az oktatással kapcsolatos díjakat is.
Ezen napon tüntetik ki a pedagógusokat is 1993 óta.
„Ne legyen kultúra magyarság és magyarság kultúra nélkül." (Kodály Zoltán).
Az eseményt koncertekkel, könyvbemutatókkal és irodalmi estekkel is ünneplik.
Ha már magyar kultúra napja, akkor a játékokhoz kapcsolódva elevenítsük fel a népmeséket és a népmesegyűjtőket, akik munkásságukkal hozzájárultak a magyar kultúra és gyerekirodalom felvirágoztatásához.
A népmesék szájról szájra terjednek, így népmesegyűjtőkre volt szükség ahhoz, hogy azokat lejegyezzék, így megőrizve őket az utókor számára.
A magyar népmese nem csak szórakoztat, hanem nevel, oktat, valamint bizonyos esetekben szelepként is funkcionált, oldotta a társadalmi feszültségeket.
A népmesék gyűjtésével több magyar író is foglalkozott, ugyanis irodalmi munkásságukhoz forrást láttak benne. Nevesebb személyiségek: Benedek Elek, Kriza János, Arany László, Móra Ferenc, Illyés Gyula.
A Magyar népmesék TV sorozat 1980-tól jelent meg, amely mindenki számára elérhetővé és nézhetővé tette a magyar népmeséket. A Magyar népmesék sorozat felejthetetlen népmesei történeteket dolgoz fel ötletesen és a mesék eredeti humorát egy kis képi humorral szövi át.
A szorgalmas és a rest leány
A két koma
A bíró okos lánya
Szereted a magyar népmeséket? Tudtad, hogy megjelent társasjáték formában is?
A Magyar népmesék társasjáték 2-6 fő részére készült családi és gyerekjáték, amit 5 éves kortól ajánlunk. Egy játék időtartama a résztvevők számától is függően legalább 20, legfeljebb 40 perc.
Ebben a mesében Te leszel a főszereplő!
A játékosok a magyar népmesék közismert szereplőinek: Tündérszép Ilona, Fehérlófia, Fábólfaragott Péter, Az okos lány, Csillagszemű juhász vagy a Legkisebb királylány bőrébe bújva indulnak el, hogy egy-egy mesében szerencsével járjanak.
A tarisznyájukban hamuban sült pogácsa lapul, amiből időnkét megesznek egyet, és már induláskor egy hasznos tárgyat birtokolnak, amely segítségükre lesz a kalandok során. Útközben barátokkal találkoznak, akiktől varázstárgyakat kaphatnak vagy jótanácsot, ha szerencséseket dobnak, de vigyázniuk kell, mert veszedelmes ellenségek, mint a hétfejű sárkány, a hatalmas óriás vagy a vasorrú bába hátráltatni fogják az útjukat!
A Magyar népmesék - A társasjáték fantasztikus sikere után máris készen van a sorozat folytatása!
A magyar népmesék kártyajáték:
A kártyajáték egy önálló játék, ami a jól ismert szereplők részvételével nyújt teljesen új élményt. Nem a Fekete Péter egy újabb változatáról van szó, hanem egy eredeti és egyszerű játék, ami az egész család számára felhőtlen perceket fog okozni. A szabályokat a legkisebbek is könnyen megtanulják a kezdőjáték keretein belül, és a tesztek bizonyították, hogy már 4 éves kor felett bátran ajánlható!
Magyar fejlesztésű társasjátékok a webáruházból >>
Marbushka - kézműves magyar társasjátékok >>> Interjú a Marbushka csapatával
Marbushka játékokat itt, kattints a képre >>>
Magyar kártya játékok - kártyajátékok, ötletek magyar és römi kártyával
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is:
Forrás: Népmesegyűjtés wiki