Biztos vagyok benne, hogy számtalanszor szembe jött már veled az interneten, gyermeknevelésről szóló könyvekben, a játékboltok polcain Montessori neve.
Maria Montessori olasz orvos, pedagógus és pszichológus nevelésének célja a független, önmagát ellátni képes, dolgos, kreatív, önállóan gondolkodó, problémamegoldó, segítőkész, együttműködő, toleráns és békeszerető ember formálása.
Távoli célja egy békés, boldog világ megteremtése, amelyben az embereket szeretet és megértés köti össze. Szerinte ennek megalapozását a kisgyermekek nevelésével kell elkezdeni.
Montessori zsenialitására vall, hogy pedagógiai rendszerének érvényességét, hatékonyságát a legújabb pedagógiai és pszichológiai kutatások is igazolják.
A Montessori módszer nagy önállóságot ad a gyerekeknek tevékenységük megválasztásában, figyelembe véve egyediségüket, eltérő fejlődési ütemüket, igényeiket.
Ehhez gondosan megtervezett, ösztönző, stimuláló környezetet biztosít. Az élet minden területére felkészít; a mindennapi életre éppúgy, mint a természettudományok megismerésére, zenére, mozgásra, a társadalmi érintkezés szabályaira, illemre.
A gyermeket elsősorban nem a pedagógus tanítása, hanem saját cselekvéssel szerzett tapasztalata vezeti el a biztos tudáshoz.
A tevékenységek során önmagát fejleszti, és a fejlődés örömet okoz számára.
Az eszközökkel való manipulálás örömet szerző játék, és mivel közben képességei is fejlődnek, tulajdonképpen egy észrevétlen örömteli tanulás történik.
A montessori szemléletnél fontos még tudni, hogy a kevesebb több, nem kell sok játék, hanem olyan játékokból jó, ha van néhány, ami több mindent fejleszt és többféle módon használható.
A Montessori eszközök közös tulajdonságai:
- Méretükben a gyermekek kezéhez igazodnak.
- Esztétikusak, szépek, anyagukban és színükben egyaránt, ezáltal is cselekvésre motiválják a gyermeket.
- Meghatározott ismeret, vagy képesség kialakítását segítik elő.
- Tartalmazzák a megoldás kontrollját. A gyermek maga tudja ellenőrizni, hogy jól dolgozott-e.
- Tartósak (főleg fából készülnek), higénikusak, tisztántarthatóak.
A montessori eszközök típusai:
1. Önállóságra való neveléshez, mindennapi életre felkészítő eszközök:
A mindennapi életben való boldoguláshoz különböző készségek és mozdulatok elsajátítására van szükség.
Az elérendő cél, hogy a mindennapokban önállóan boldoguljanak a gyermekek, például az öltözködés, ház körüli munkák: hajtogatás, öntés, étekezés: kanalazás, asztalterítés, stb. feladatok megoldásában.
Az erre kidolgozott eszközök használata a legkisebbek számára is remek szórakozást és ügyes játszva tanulást jelentenek.
Ezen mozdulatok elsajátításában segítségül hívhajuk a matató játékokat, fűzős játékokat. De ez a záras fejlesztő játék is nagy kedvenc, hiszen nem csak szórakoztat, hanem a zárak, ajtócskák kinyitása során fejlődik a kézügyesség.
Matató tábla záras játék - Melissa and Doug
- matató játékok, finom- motorikát fejlesztő játékok
2. Érzékelést, saját tapasztalást fejlesztő eszközök:
A világ megismerése elsősorban az érzékelésen alapul. Minél finomabbak, minél kimunkáltabbak a gyermek érzékszervei, annál gazdagabb képet kaphat környezetéről.
Montessori ezért eszközöket fejlesztett ki a tapintás, a szaglás, a hallás, a szín-, az íz-, a súly-, a hő-, valamint a formaérzékelés fejlődésének elősegítésére.
A Montessori eszközök kiemelik a dolgoknak egy-egy tulajdonságát. Az eszközök használatával a gyermekek széleskörű érzékszervi tapasztalatokat szereznek, a tapasztalataik alapján pedig ismeretekre tesznek szert.
Fa formaberakó játék (geometriai 3D formakereső puzzle)
3. Beszéd, kommunikáció, nyílt gondolkodás fejlesztése:
A szókincs, valamint a kommunikációs készségek fejlesztése nem könnyű feladat, azonban nagyon fontos, hiszen ahhoz, hogy gyermeked érvényre tudja juttatni akaratát, hogy pontosan ki tudja fejezni vágyát, szükségleteit, megfelelő szókincsre van szüksége.
Ám ez nem megy egyik percről a másikra. A beszédfejlődés kulcsa a játékban rejlik.
Játék közben ugyanis a gyermek megfeledkezik magáról, csak a játékra figyel, s közben reagál, beszél, interakcióba lép… A kommunikációja úgy fejlődik, hogy ő erről mit sem sejt.
A beszédképesség fejlesztésének legfontosabb feltétele a kiegyensúlyozott, nyugodt légkör, az egymásra való odafigyelés. Csak ilyen körülmények között nyílik meg a gyermek úgy, hogy kedve legyen beszélgetni, személyes élményeit, véleményét elmondani.
Pozitivity ( Positivity ) - A pozitív gondolkodás társasjátéka
A Pozitivity társasjáték segítségével a pozitív gondolkodás remekül fejleszthető gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.
A játék családdal, barátokkal garantálja a minőségi együtt töltött időt és hozzájárul az empátia képesség erősítéséhez, segítőkészség fokozásához is.
További beszédfejlesztő játékokat itt találsz >>
4. Számolási készséget fejlesztő eszközök:
A kiterjedés vizsgálatából, tulajdonságainak megismeréséből következik az összehasonlítás, a relációk képzése, a mennyiségek számszerű megállapításának és kifejezésének igénye.
A montessori eszközök mindegyike többféle érzékszervre van hatással, mert Maria Montessori azt is tudta, hogy a gyerekek az összes érzékszervüket használják, amikor megtanulnak valamit.
A matematika tanítása során találkozhatunk toronnyal, számlépcsővel, piros-kék rudakkal, gyöngyökkel.
Járműves szortírozó csipesszel
5. Saját test és mozgás
Montessori a kisgyermekkorban az egészséges fejlődéshez és növekedéshez rendkívül fontosnak tartja a szabad mozgás állandó biztosítását. És ami minden nap elengedhetetlen: az a kinti, friss levegőn való mozgás.
Professzor Láng Elma - Az emberi test
Bilibo - mozgás- és egyensúlyfejlesztő játék
6. "Kozmikus" nevelés eszközei, természet szeretete:
“Minden gyermekben megvan a cselekvési vágy és a világmindenség megismerésének igénye, csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni.” Maria Montessori
A kozmikus nevelés célja a környezetet ismerő, szerető és védő gyermekek nevelése, szoros érzelmi kötődés kialakítása a gyermek és az őt körülvevő környezet között. Fontos, hogy a gyermeknek közvetlen kapcsolata legyen a természettel. Alkalmat kell biztosítani a természet legfontosabb jelenségeinek megfigyelésére.
Tudományos mikroszkóp gyerekeknek
Kémiai kísérletező készlet - Kémia Labor 200 kísérlet
Kémia labor gyerekeknek, mely 200 szuper kísérletet rejt magában.
A dobozban található füzet, eszközök és biztonságos konyhai összetevők segítik a szemléltető tudományos kísérletek elvégzését nagyobbaknak. Izgalmas kémiás játék.
Állatos játékok, fajátékok a fenntarthatóság jegyében >>
Tourna Basic fa csavaros játék
Színezés, festés, nyomdázás 3 in 1 - bio, környezetbarát anyagokkal - Super Green
Fa szivárvány építő játék - montessori szivárvány Legler
Ha még több montessori játékot keresel, nézz körül itt >>
források:
http://pipiterovoda.hu
https://www.babakalacsovi.hu/montessori-pedagogia/eszkozrendszer
Kapcsolódó cikkeink:
Top19 környezetbarát játék >>>
Fenntartható játékok >>>
Fajátékok, miért éppen fajáték? >>>
Matatófal >>>
Finommotorika fejlesztése >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: