Nyomtasd ki akár színesben ha van rá lehetőség, vagy akár fekete fehérben ezeket a szorzótáblákat.
Kétfajta letölthető vidám szorzótábla a szorzás tanulásához és gyakorlásához.
Nyomtatható szorzótábla 1-10-ig.
Tízes szorzótábla a szorzás osztás gyakorlásához 2. és 3. osztályban.
Szorzótábla tanulása egyszerűen a nyomtatható pitagorasz táblázattal.
Kattints a képre a szorzótábla letöltéséhez és nyomtatásához:
A szorzótábla megvásárolható az Okosjáték webáruházban, keresd a szorzás gyakorló játékok között: Szorzótábla gyakorlásához játékok itt, MEGNÉZEM
Kattints a képre a pitagorasz szorzótábla nyomtatásához ha inkább ilyennel gyakorolnátok, nyomtatható pitagorasz táblázat:
A Pitagorasz táblázat jobban szemlélteti a szorzást.
A Pitagorasz táblázatra ránézve a gyermek elkezdheti elemezni, maga megtalálni az összefüggéseket a számok mögött.
A Pitagorasz táblázattal a gyerekek nem "bemagolják" a szorzótáblát, hanem megértik. Jobban fejleszti a logikus gondolkodást.
Pitagorasz táblázat használata:
Gyakorlási ötletek pitagorasz táblához:
1. Ha most kezdünk a szorzással ismerkedni, akkor azt javasoljuk, hogy először csak a táblázat 3 első sorát és 3 első oszlopát használjátok.
Tegyél fel kérdéseket a gyermeknek: pl. Mennyi 1x3? Mennyi 2x3? Mennyi 3x3?
Mutassuk meg neki a táblázat használatát: Mennyi 1x3? Rakjuk a bal mutató ujjunkat az 1-esre, a jobb mutató ujjunkat a hármasra, húzzuk le a jobb mutató ujjunkat az 1-essel egyvonalba, majd húzzuk a bal mutató ujjunkat a jobb mutató ujjunkhoz, és megmutatja a megoldást.
Mutassuk meg azt a szorzást is amiben nincs 1-es, ez már kicsit nehezebb: Mennyi 3x2? Rakjuk a bal mutató ujjunkat a 3-ashoz, a jobb mutató ujjunkat a 2-eshez. Húzzuk a jobb mutató ujjunkat a bal mutatóujjal egy vonalba (egy sorba), majd húzzuk a bal mutató ujjunkat a jobb oldalihoz, és ahol találkoznak, az a megoldás, vagyis a 6-os szám.
Ha ez már jól megy, akkor használhatjuk a táblát az 5-ös számig is, majd ha az is jól megy, az egész táblát használhatja már a gyermek gyakorlásként.
Így ez is motiválja a gyermeket, hogy már olyan ügyes, hogy az egész tábláig eljutott.
Másik lehetőség: Babszemeket rakunk a táblára a számoláshoz. Ekkor a nullákat ki kell hagyni. Az egyszerűség kedvéért kivághatjuk úgy a táblát, hogy a nullás sorokat és oszlopokat levágjuk. Ha ez megvan, jöhet a gyakorlás. Pl Mennyi 3x2? Rárakunk a harmadik sorban babokat a számokra egészen a kettes oszlopig, majd a kettes oszlopban lefelé a hármas sorig (egy kockára csak egy babot rakjunk) és az összes ezt a területet behatároló részre. Ha megszámoljuk a babok számát, akkor az eredményt fogja kiadni: 6-ot.
Ha még kell könnyítés a gyermeknek a kezdetekkor, akkor húzhat egy vonalat a 3-as sorban (3x2 gyakorlásánál) és 2-es oszlopban és ahol keresztezik egymást a vonalak, azt a területet kell a bal felső saroktól kezdve telerakni babokkal (egy babot egy kockára) Ld. kép itt:
Nyomtatható szorzás, szorzótábla feladatokat itt találsz, kattints ide: Szorzás feladatok itt
Ha a szorzótáblát már megtanultátok a fenti szorzótáblák segítségével, akkor itt a további gyakorláshoz találtok izgalmas, játékos szorzás gyakorló feladatokat:
További játékokat a szorzás gyakorlásához, valamint egyéb matematikai játékokat is találsz itt: Matematikai játékok
Szorzás gyakorlásához itt találtok feladatot >>>
Nyomtatható gyakorló feladatok 1. osztályosoknak >>>
Nyomtatható gyakorló feladatok 2. osztályosoknak >>>
Tanulást segítő játékok itt >>>
Nyomtatható szövegértési feladatok >>>
Nyomtatható backgammon tábla >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: