A kreativitásról
Először is, bármilyen tevékenységről van szó, merjük kipróbálni az adott területen az ötletünket, ezt követően kiderül, létre jön-e új, hasznosítható minőség - mondja Carl Jung a kreativitásról, az alkotókészségről. Ahány féle emberi tevékenység létezik, annyiféle kreativitásról beszélhetünk. Guilford szerint, amikor tanulunk, új információkhoz jutunk, az új és régi információk közötti új kapcsolatok felfedezését pedig a kreativitásunknak köszönhetjük.
A kreativitás jobb agyféltekés készség
A kreativitás elsősorban jobb agyféltekés készség, mégpedig azért, mert a jobb agyfélteke specialitása az új dolgok kitalálása, a hipotézisek felállítása. Ugyanakkor mindkét agyfélteke érzékeny együttműködésére van szükséges a teljes folyamathoz. A folyamat során a jobb agyfélteke kitalálja az új dolgot, majd átküldi a bal agyféltekének, ami elraktározza, és ettől fogva úgy bánik vele, mintha a sajátja lenne. A két agyfélteke között tehát együttműködés van.
A kreativitás a tanulás része
Az alkotókészségben nem elhanyagolható a műveltség szerepe. Minél több témáról találunk információt a memóriánkban, kreativitásunk közreműködésével annál változatosabban tudjuk összekapcsolni, „összehuzalozni” ezeket a látszólag egymással semmilyen összefüggésben nem álló információkat. Képzeljük el, hogy valami ínycsiklandó finomságot kell elkészítenünk. Kinyitjuk a kamrát és azt látjuk, hogy üres. Nyilvánvaló, hogy teli kamrából könnyebb finom vacsorát készíteni. Ha kevés alapanyagot találunk a kamrában, kevésből jót készíteni, belátható, hogy a kreativitásnak hangsúlyos szerepe lesz a végeredményben. Mivel a kreativitás a tanulás része, ezért bármit tanulunk, nemcsak új ismeretekre teszünk szert, de a tanulás folyamata azzal is jár, hogy fejlődik alkotókészségünk is. Ez jó hír, mert így adottságainknak, érdeklődésünknek megfelelő tanulnivalót választhatunk a színezéstől a zenetanuláson át a sakkig, alkotókészségünk valamennyi úton fejlődik.
A kreativitás fejlesztésének színterei
A gyerekek számára mindenekelőtt teremtsünk biztonságos környezetet, mert ez az közeg, amely hozzásegíti őket természetes kreativitásuk megőrzéséhez, ahhoz, hogy ha felnövekednek, ne váljanak túlzottan érzékennyé mások véleményére. Az alkotókészséget táplálja a külvilággal szembeni nyitottság és a gondolatokkal való játékosság. A gyerekek kreativitását kezdeményezőkészségük, gondolataik, érzéseik felvállalásának támogatásával segíthetjük elő leginkább.
A kreativitást öröklött és tanult készségek határozzák meg. Az utóbbiak fejlesztéséért, így a teremtő képzeletért és az esztétikai ítélőképességért sokat tehetünk. Kiváló terepe a kreativitásnak a rajz és az építő jellegű játékok. A vizuális kreativitást fejlesztik például a képzeletet, a kifejezőkészséget, az esztétikai érzékenységet, a térlátást és a finommotorikát fejlesztő játékok, valamint a művészi alkotások megértését szolgáló játékok, továbbá a használati tárgyak készítése és a díszítés gyakorlása is. A zenetanulás és az ének az akusztikus kreativitást, a tánc a motoros kreativitást mélyíti el. A felsorolt valamennyi kreativitást: a vizuális, az akusztikus és a motoros területeket szintetizálja a komplex művészeti nevelés, melyben a képzőművészet, a zene, a tánc, a rajz stb. egyaránt megjelenik.
Az érzelmi kreativitás abban segít, hogy különböző helyzetekben tudatosan döntsünk reakcióinkról. Az érzelmi kreativitás nemcsak saját érzelmeink kifejezését, de az érzelmek megélésének képességét, továbbá mások érzelmeinek felismerését is jelenti. Mindezt úgy, hogy ahelyett, hogy a negatív érzelmi helyzetek folyton negatív spirálba sodornának, inkább inspirációvá alakítjuk azokat. Ha érzelmileg kreatívak vagyunk, elfogadással, kíváncsian tekintünk a negatív szituációkra, ezzel megkönnyítjük a nehéz idők átvészelését. Az érzelmi kreativitás fejlesztését a játék általában is szolgálja, mégpedig azáltal, hogy gazdag érzelmeket generál, a játék során pedig gyakorolhatók ezeknek az érzelmeknek az átélése és kezelése. A gyerekek a játék során idejekorán megtanulhatják például a kudarcok és győzelmek érzelmi feldolgozását. Az érzelmi kreativitás szolgálatába állíthatjuk a pszichológiai társasjátékokat is, mint e terület specialistáit.
Összegzés
Bemutattuk, hogy a kreativitás a tanulás része, azt is látjuk, hogy ahányféle emberi tevékenység létezik, annyiféle kreativitás is. A kreativitásnak egész életünkben hasznát vesszük az iskolában, a munkahelyen és a magánéletben egyaránt. Éppen ezért legyen szó felnőttekről vagy gyerekekről, a személyiséggel összhangban levő, örömmel végzett tevékenység tanulásában elmerülni, és merni kipróbálni az adott területen született ötletet, a kreativitás fejlesztését szolgálja. Webáruházunk kínálatában csodálatos kreativitást fejlesztő játékok találhatók. Keressen minket bizalommal!
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens, e-secretary.hu írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
Felhasznált irodalom:
- Tim Brown: A kreativitás és a játék összefonódásáról https://www.ted.com/talks/tim_brown_tales_of_creativity_and_play?language=hu
- Fazekasné Fenyvesi Margit: A kreativitás fogalma és fejlesztése https://dtk.tankonyvtar.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/4396/11_fazekasne.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Gondoltad volna, hogy önmagunk és érzelmeink ismerete lehet legfőbb segítőnk? https://mindsetpszichologia.hu/onmagunk-es-erzelmeink-ismerete-legfobb-segitoink-a-mindennapjainkban-gondoltad-volna
- Hámori József: Mit tud az emberi agy? http://real-eod.mtak.hu/1025/1/07%20H%C3%A1mori%20J%C3%B3zsef.pdf
- Harsányi Dávid – Szántó Szilvia: Mérhető a kreativitás? http://unipub.lib.uni-corvinus.hu/3288/1/VT_2018n1p13.pdf
A teljes kézműves, kreatív játékunkat megtalálod a képre kattintva >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Szeretnéd, hogy gyermeked ötletes, problémáit megoldani képes legyen? Ha gondja van, ne blokkoljon le, hanem gondolkozzon, több lehetőséget is számba vegyen és jól boldoguljon az életben? Ezt már gyermekkorban elkezdhetjük, a kreativitás növelésével. >>> Kreatív játékok - kreatív gyermek, kreatív felnőtt, kreatív játék
Kreatív készletek 1,5 éves kortól >>>
Ékszerkészítők széles választéka >>>
KREATÍV ÖTLETEK GYEREKEKNEK, KREATÍV ÖTLETEK OTTHON >>>
10 kreatív játék a webáruházból >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: