Az autizmus világnapja az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) a nevéhez fűződik. 2007-ben tűzték ki ezt a napot, április 2-át, ez a nap az autizmusban élőkről szól.
A világnap létrehozásának nem más volt a célja mint, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy az emberek 1%-a él autizmussal. Illetve, hogy minél több információt nyújtson erről az állapotról.
Az autizmus olyan állapot vagy másképpen fogyatékosság, melynek eltérő formái vannak. Napjainkban leginkább az autizmus spektrumzavart használják kifejezésként erre az állapotra. A kifejezésben a spektrum szó arra utal, hogy az autizmusnak számtalan megjelenési formája van.
Az autizmus világnapján, a „Ragyogj kéken!” kampány keretében világszerte kék fényben pompáznak az nevezetes épületek. A londoni Big Ben, vagy a new york-i Empire State Building. Hazánkban is számos nevezetes épület, szobor ragyog kék színben országunk sok városában. Budapesten pl. a Szabadság-szobor.
Az autizmus világnapja alkalmából 2018-ban készült a „Sorsfordító” kisfilm. A film készítőinek fő célja az volt, hogy összegyűjtsék ismert művészek, autizmusban érintett, illetve a mássággal élő kortársak elfogadását. Illetve ezt a másságot elfogadó szülők, gyerekek, pszichológusok üzeneteit a többi ember felé.
De, hogy magáról erről a másságról is essen pár szó!
Az autizmus-spektrumzavar (ASD) egy olyan fejlődési zavar, mely az egész személyiségre kihat.
Sajnos nem gyógyítható, ez egy egész életen át tartó állapot. Az autizmus genetikai eredetű, idegrendszeri fejlődési eltérés okozza. Sok szülő magát hibáztatja ennek az állapotnak a kialakulása miatt, de ezt nem a helytelen nevelés okozza. Ami a legfontosabb, hogy az embereknek meg kell értenie, hogy egy autizmussal élő gyermek viselkedése mögött nem a rosszakarás rejlik.
Az autista emberek a világot teljesen másképp érzékelik.
Mindenkinél ez másként jelentkezik. Némelyek nehezen alakítanak ki társas kapcsolatokat. Nem szeretnek kommunikálni, vagy esetleg csak akadozva. A gesztusokat, mimikákat, szófordulatokat, vicceket gyakran nem értik. Az autizmus széles skálán mozog. Enyhe jellegű, gyakran kiemelkedő IQ-val rendelkező Asperger szindrómától, az önbántalmazó, nem beszélő súlyos állapotig.
Becslések szerint minden 68-70. ember él autizmussal. Hazánkban mintegy 150 000 embert érint az autizmus. A férfiaknál háromszor gyakrabban fordul elő ez az állapot, mint a nőknél.
Az autizmussal élő embereket és családjaikat több civil szervezet, segélyszolgálat segíti. Céljuk, hogy mindenben segítsék, akár tanáccsal, mentális segítséggel, érdekvédelemmel az arra rászoruló embereket és hozzátartozóikat.
…..és, hogy hogyan segíthetünk ezeknek az embereknek mi is?
Megpróbálunk minél többet tájékozódni az autizmusról. Megérteni, hogy mi zajlik le bennük. Elfogadni, hogy másképp látják a világot. Türelemmel lenni feléjük. Hiszen az elfogadás az egyik legfelemelőbb érzés embertársaink felé.
Autista gyermek fejlesztése játékokkal.
Nagyon szeretnek formákkal és színekkel játszani. Kedvelik a hangot adó játékokat (bár van aki a hangokra érzékeny), mint például a gomb hatására hangot adó készségfejlesztő játék.
Szeretik a puzzle játékokat, a golyópálya és mágneses építő játékokat. Képkereső lottó játékok is kedvenceik, valamint a memória és kreatív hobby, festős-kézműveskedős játékok.
Van aki a számokhoz vonzódik, van aki pedig egy témához: autó, vonat, stb. Itt mindenféle játékot találsz, válogass itt:
Kapcsolódó cikkek:
Csipeszes fejlesztő játékok >>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: