Matematikai társasjátékot fejlesztett ki a Pécsi Tudományegyetem együttműködve a játékpiacon meghatározó Piatnik játékgyártóval.
A Dienes Mathlab társasjátékcsomag egyszerre alkalmas otthoni és oktatási felhasználásra is, a játékokat matematika tanítást támogató eszközként álmodták meg.
A játékok színe és formavilága vonzó a gyerekek számára, így szívesen veszik őket kézbe otthon és az iskolában is.
A matematikai társasjátékcsomagnak két része van, az Erdők játéka és a Ki jut a várba társasjáték.
A játékok 2022 szeptemberében kerültek forgalomba, és már az első negyedévben több mint 2100 darabot értékesítettek belőlük.
A játékokból 1000 példányban kiosztottak 50 magyar nyelven tanító iskolának belföldön és a határontúli területeken is, így zajlik a játékok iskolákban való tesztelése is.
A játékok megalkotója Dienes Zoltán matematikus, pedagógus, aki egész életében arra törekedett, hogy érdekessé tegye a matematika-tanulást a gyerekek számára.
A Dienes-játékok szórakoztatóak és fejlesztik a gondolkodási képességeket is.
A Ki jut a várba? társasjátékról
A feladat egyszerűnek tűnik: tegyétek a célvándorokat a várba vagy az erdőbe - ezzel meghatározható, hogy melyik vándornak hová kell érkeznie -, majd az útszakaszok kiválogatásával és a megfelelő útjhelzők felrakásával juttassátok el az összes vándort a kijelölt céljához.
A játék meglepetést fog okozni: a valóban könnyű feladatok mellett vannak benne olyanok is, amelyek igazi kihívást jelentenek.
Matematikai játék 6 éves kortól, mellyel fejleszthető a logikus gondolkodás, a matematikai gondolkodás, a problémamegoldó készség.
Az erdők játéka társasjátékról
A feladat egyszerű: rendezzük a prizmákat a rajtuk lévő facsoportok megfigyelésével és a közös tulajdonságaik megtalálásával, vagy válasszuk ki azokat a tulajdonság kártyákat, amik igazak a játékos elé állított facsoportokra.
Szabályai egyszerűek, jól érthetőek, és a játékvariációkkal kiválóan fejleszthető a matematikai-logikai készség.
"Dienes Zoltán a XX. század matematikatanítási reformjainak világszerte egyik legismertebb, legnagyobb hatású alakja.
Csodálatos képességének lényege az volt, hogy a játékok nyelvére tudta lefordítani a matematika jelentős részét.
A Dienes játékokat játszva gyerekek és felnőttek szinte észrevétlenül kerültek közelebb a matematikai gondolkodáshoz.
A játék céljának világos megfogalmazása, a kreativitás, alkalmazhatóság, és célnak való megfelelés, igényesség.
Dienes Zoltánt a hazai matematikatanítás egyik, ha nem legnagyobb reformerének tartják."
2023 március 24-én Dienes Zoltán két játéka kiemelt elismerésben részesült a 31. Magyar Innovációs Nagydíj bírálóbizottsága által.
De kis is Dienes Zoltán? Mit tudunk róla?
Dienes Zoltán 1916-ban született Budapesten.
Középiskoláit Budapesten, Párizsban és Darlingtonban (Anglia) végezte.
A londoni University College-ben hallgatott elméleti és alkalmazott matematikát.
Matematikatanárként dolgozott, 1966-ban a kanadai Sherbrooke Egyetemén egy új matematikaoktatási kutatóközpont igazgatójává nevezték ki.
Életművének elismeréseként 1995-ben Exeter egyeteme díszdoktorrá avatta.
Gyermekek ezreivel dolgozott személyesen sok kontinensen, megértést terjesztve, lelkesedést keltve, és állandóan módosítva az emberek matematikai felfogását, matematikához való viszonyát.
A matematika játékmestere volt, aki lándzsás pápuáknak is tanított matekot.
Dienes Zoltán Pál életet lehelt a matematikatanításba, s lényegében erre az egy ügyre tette fel életét.
Miért nem érez mindenki úgy, ahogy én? – nagyjából ez a rácsodálkozás helyezte Dienes gondolatait arra a pályára, amelyen azután mindvégig megmaradtak. Két matematikus szülő gyermekeként a matematikában magától értetődően örömét lelve ráébredt, hogy ebben az örömben csak az emberek kisebbségével osztozik.
Dienest azonban nem hagyta nyugodni a kérdés, hogy ami számára szép és izgalmas, az másoknak miért ijesztő és unalmas? Talán az ő elméjük másképp épül fel. S ha így van, akkor számukra a matematikát is egész másképp kell felépíteni. Akár építőkockákból.
Sokszor a gyerekek nyelvét sem tudta tökéletesen, de öt perc múlva mind köré gyűltek és lelkesen játszottak azokkal a játékokkal, amiket ő vitt nekik, és nem akarták abbahagyni, hiába szólalt meg az óra végét jelző csengő.
Forrás: https://hvg.hu/
https://www.dienes.hu/
https://tudomany.blog.hu
Kapcsolódó cikkeink:
Matek az IQ Mini játékokkal >>
Nyomtatható sudoku logikai játékok >>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: