10 legjobb húsvéti ajándék ötlet gyerekeknek
10 legjobb húsvéti ajándék ötlet gyerekeknek. Ajándék ötletek húsvétra egészen kicsiknek és nagyobbaknak.
A húsvét egyik, ha nem a legfontosabb szimbóluma a tojás. A húsvéti piros tojáshoz számtalan szokás és hiedelem társul, amelyek több száz évre nyúlnak vissza. Napjainkra sok feledésbe merült közülük, viszont a tojásfestés, díszítés művészete velünk maradt.
Az emberiség számára a tojás már több ezer éve fontos szimbólum, ami a termékenységet és az élet kezdetét jelképezi.
Már az ókorban is számos kultúrában, többek között Kínában és Egyiptomban is megjelent a színesre festett tojás, ami idővel Európában is elterjedt.
A piros szín a legtöbb kultúrában az élet és az erő szimbóluma. Nem véletlen, hogy az ókorban is sok helyen pirosra festették a tojásokat. Kínában a Nap, az egyiptomi mitológiában pedig a feltámadás istennőjének Ös-nek a jelképe volt a piros tojás.
Napjainkban a tojásfestés hagyománya kezd feledésbe merülni, hiszen rengeteg boltban kapható már mintás tojás, sokan már csak csokitojást adnak a locsolóknak, pedig szerintünk a tojásfestést érdemes megőrizni, a gyerek is nagyon élvezik.
Kiélhetik a kreativitásukat a díszítés közben, és a lányok a saját, kézzel készült alkotásukkal lephetik meg a fiúkat húsvéthétfőn, amely sokkal szebb ajándék, mint egy boltban vett tojás.
1. Berzselt tojás vagy növénynyomatos tojások
1. A berzselt vagy másnéven növényrátétes tojásokhoz gyűjtsünk szép formájú, érdekes szélű növényeket. (petrezselyemlevél, lóhere, stb.)
2. A növényeket kissé benedvesítve helyezzük a tojás felületére, egy nejlonharisnyát vágjunk fel kisebb darabokra, majd a tojásokat tegyük bele a harisnyába, rászorítva ezzel a leveleket, majd szorosan kötözzük meg a két végét.
3. A harisnyával rászorított leveles tojást vöröshagyma héjának főzetébe tegyük. Csak a hagyma külső, vörös részét használjuk, vagy akár lilahagyma héját is használhatjuk.
4. A tojásokat lassú tűzön forrástól számítva 20 percet főzzük, majd hagyjuk a vízben kihűlni. Az sem baj, ha órákat benne hagyjuk.
5. Mikor kiszedtük a tojásokat a harisnyából, a levél helyén a hagymalé nem fogja be a tojásokat, így az szép mintákat hagy a tojáson.
2. Tojásfestés természetes anyagokkal
Nem muszáj bolti tojásfestéket vásárolnunk, természetes "festékekkel" is színezhetjük a húsvéti tojásokat. Nézzük milyen anyagokkal, milyen színeket érhetünk el:
- Sárga színt kapunk, ha kurkumát, sárgarépát, citrom- vagy narancshéjat áztatunk be, majd felfőzzük. A festékanyagok együttes használatával fokozhatjuk a színerősséget.
- Narancssárga színt kapunk, ha 0,25 l festővízhez 4 evőkanál pirospaprikát adunk, majd 20-30 percig főzzük.
- Ibolyaszínhez fél liter céklalében, amibe 1 evőkanál ecetet kevertünk, 15 percig lassú tűzön főzzük a tojást. Halvány ibolyától a mélyvörösig terjedhet a színe, attól függően, mennyi ideig áztatjuk a lében.
- Piros: lilahagyma héjával főzzük a tojásokat.
- Zöldre fest a spenót, a szárított citromfű, a petrezselyem levelei és a csalán.
3.Tojásfestés alufóliával vagy nejlonzacskóval
Gyűrd össze, majd simítsd ki a négyzet alakú alufóliát, majd kend be akrilfestékkel. Helyezd el a tojást a festékes fólia közepén és finoman borítsd be vele a tojást. Óvatosan nyomd rá a fóliát a tojásra, hagyd így pihenni fél-1 órát, majd nyisd szét és kivétel után hagyd megszáradni a festéket.
Ha szeretnéd, hogy többszínű legyen a tojás, végezd el ugyanezt egy vagy több színnel ugyanezen a tojáson.
Nejlonzacskóval: Vegyük fel a zacskót a kezünkre, csöppentsünk bele néhány csepp festéket (tojás vagy akrilfesték). Majd a kihűlt főtt tojásokat dörzsöljük be a festékkel a kezünkben, a zacskó miatt márványos mintát érhetünk el a tojáson.
4. Tojásfestés maszkolószalaggal
Nagyon egyszerű tojásdíszítési technika, amelyet kisebb gyerekekkel is végezhetünk.
A főtt tojásokat tekerjük körbe néhányszor maszkolószalaggal, ragasztós papírszalaggal, majd ételfestékbe vagy tojásfestékbe áztassuk őket néhány percre.
Ahol a szalag fedi a tojásokat, ott nem fogja be a festék, így szép, csíkos tojásokat kapunk. A csíkokat ragaszthatjuk szépen, egymás alá, szabályosan, vagy akár össze vissza, keresztbe.
A tojásokat a gyerekek ecsettel, temperával is kifesthetik, majd ha megszáradt a tojás, le tudják húzni a papírcsíkokat.
5. Tojásdíszítés filccel, matricákkal
A legkisebbekkel, akár már 3 éves kortól díszíthetjük a főtt tojásokat filccel, kiegészíthetjük matricákkal.
Filcként ajánljuk az Uni Posca filceket, amelyek tartósak, könnyű velük dolgozni és többféle felületre használhatók.
Egyre több húsvéti, nyuszis, csibés matricát kapni, ezekkel is feldobhatjuk a tojásainkat, a legkisebbek is szeretnek már matricázni.
6. Tojásfestés rizzsel
A tojásokat főzd keményre forrástól számítva 8-10 perc alatt.
Egy zacskóba vagy tálkába szórj rizst, adj hozzá 10-15 csepp ételfestéket és keverd vagy rázd össze.
Ételfesték helyett folyékony tojásfestéket is használhatsz.
Rakd bele a még forró tojást. Rázogasd addig, amíg a tojást mindenhol befogja a festék. Közben ellenőrizheted, hogy megfelelő-e már a tojás színe. Ha igen, vedd ki, és tedd száradni egy tálra.
Ha szükséges, menet közben adj még a rizshez festéket, mert gyorsan szárad. Az eredmény foltos, pöttyös színes húsvéti tojások.
Ez a technika fehér héjú tojásokkal még látványosabb, ha sikerül ilyet venned nagyobb élelmiszerboltban, az a legjobb.
Forrás:
https://www.arrabona-frigo.hu/
Ha húsvéti ajándékot keresel, itt nézz körül:
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: