Színezd újra, színezd újra!
Az életed, ha megfakulna,
s ha az égbolt beborulna,
ne menekülj, csak színezd újra!
Magna Cum Laude
Óriási nyomás van a szülőkön amiatt, hogy gyermekük sikeres jövője, leendő társadalmi pozíciója érdekében mindent megtegyenek. A trend szerint a gyermek fejlesztésének célja a gazdaságilag produktív és mentálisan egészséges felnőttlét megalapozása. Vekerdy Tamás pszichológus a szabad játék fontosságát hangsúlyozza, szerinte az örömteli, jó stressztűrőképességű felnőttkor csak sok szabad játékkal érhető el. Ha a gyerek szeret színezni, rendelkezésére állnak jó minőségű színező eszközök, kedvvel veszi elő a színezőjátékot, akkor szabad játéknak tekinthető.
A gyerekek és a rajzolás
A színek felismerése kisgyerekkorban a jobb agyféltekében történik, de miután megtanulják a színek nevét, a felismerés áttevődik a bal agyféltekébe.
A gyerek két-két és félévesen már tud ceruzát fogni és rájön, hogy az nyomot hagy a papíron, a rajzoló mozdulat örömet szerez neki. Három évesen már megjelenik az ábrázolás szándéka a rajzokon. Öt éves korára már túl van a rajzolás technikai nehézségein, szeretne valamit valósághűen ábrázolni, de csak azt tudja ábrázolni, amit tud a dolgokról.
A színezés fejlesztő hatása
A rajzolás játék, a gyerek természetes kifejező eszköze, kommunikál vele. Rajzzal azokat az érzéseit is kifejezheti, amelyeket szavakkal nem tud elmondani. A színezéssel alkot, lényeges dolgokat mesél el magáról. Mint kreatív tevékenység pozitívan hat az önértékelésére.
A színezés akkor szabad játék és akkor érdemes játszani, ha a gyerek örömmel csinálja, ha nem frusztrálja, hogy a szín esetleg kifut a vonalon kívülre. Ha frusztrálja, akkor inkább negatív hatása van rá, erőltetni nem szabad.
A rajzolás, a színezés során fejlődik az óvodás, kisiskolás kézizma, ugyancsak fejlődik a szem-kéz koordinációja, ami által ügyesebbé válik, mindez az íráshoz nyújt jó alapot. Fejlődik a gyerek kreativitása is a színek kiválasztásával. A színezéssel fejlődnek az érzékszervek, a gyerek gondolkodik a szín hangulatán, ezen keresztül a gondolkodást is fejleszti, miközben egyre finomabb a színek érzékelése. Mivel az érzékszerveink útján szerzünk tapasztalatot a világról, ennek fontossága könnyen belátható. A színek hatását is egyre jobban megkülönbözteti a gyerek, ráérez, hogy a meleg színek jó érzéseket, a hideg színek megnyugtató hatást váltanak ki, felfedezi, hogy a színek hatnak a közérzetére. A színek terápiaként is jól szolgálnak, a színezés alatt egy esetleges szorongásból egy megnyugtató világba kerül a gyermek. Az eszközök használata az íróeszközök használatát is magabiztosabbá teszi.
A színezés hatása felnőttkorban
A felnőttek számára is hasznos időtöltés lehet a színezés. Megnyugtat, fejleszti a kreativitást, a koncentrációt, és ahogy a gyerekeknél, úgy a felnőtteknél is segíti a kéz-szemkoordinációt. Az agyi funkciók aktivizálásával a szervezési és problémamegoldókészségre is pozitívan hat. Olyan hatása van, mint egy meditációnak, oldja a szorongást, rózsaszínre vagy kékre színezhető a világ. Minden szorongáscsökkentő tevékenység nagy szolgálatot tesz, mert az egészség megőrzését segíti. Végül, de nem utolsó sorban, a színezésnek végre kézzel fogható eredménye van a virtuális világ megfoghatatlan világa után igazán üdítő! Ahogy egy japán közmondás mondja: A szívedben a színek kívülről is látszanak!
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens,
e-secretary.hu írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
Cikkünk főképének forrása: pixabay.com
Színezőink és kifestőink teljes kínálatát itt találod! Kattints a képre >>>
További kézműves, alkotó játékokat itt találsz >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Nyomtatható színező - ingyen nyomtatható kifestők gyerekeknek >>>
Ezért fontos a szépérzék fejlesztése >>>
Hogyan fejleszthető a kreativitás? >>>
Az alkotótevékenység hatása gyerekeknél és felnőtteknél az agyra >>>
Mit fejleszt a kézműves foglalkozás? >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: