Jelenlegi életmódunk égbekiáltó fenntarthatatlanságát számtalan hír és történet jelzi. Minden hozzáértő drámai üzeneteket fogalmaz meg és azonnali cselekvést sürget.
Akik látták David Attenborough filmjét, azoknak a retinájába égett a magas sziklákról a mélységbe zuhanó és magukat halálra zúzó rozmárok látványa. Nem kevésbé kétségbeejtő a világ legkisebb pingvinjeinek, a tüneményes kék pingvineknek a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló tömeges pusztulása, és sajnos még számtalan, aggodalomra okot adó, torokszorító hírt és történetet ismerünk. Laikusként a saját bőrünkön is érezhetjük, hogy baj van, már júniusban egész héten át 36-38 fokos forróságot jelez a meteorológia. A körmünkre ég a baj, mégis szinte minden ugyanúgy folyik tovább, ahogy eddig is.
A fenntarthatóság fogalma
Az ENSZ megfogalmazása szerint a fenntartható fejlődés olyan folyamat, amely „kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generációk képességét, hogy kielégítsék a saját szükségleteiket”. A fenntartható fejlődés három egyenrangú pillére a társadalmi, környezeti és a gazdasági fenntarthatóság. Cikkünk elsősorban a környezeti fenntarthatóság témájához kapcsolódik.
Ökogyász
A gyászfolyamat magába foglalja a tagadás, dühösség, alkudozás, depresszió és elfogadás fázisait. Mindenekelőtt nem kerülhető meg a szembenézés, annak a számbavétele, hogy milyen óriási károkat okoztunk a természetben. A fajok és a környezet pusztulása hatalmas veszteség. A negatív érzések átélése a gyászfolyamat fontos része, ez ösztönözi az embert a konkrét cselekvésekre. A szűk időablak hamarosan záródik Jane Goodall szerint még rendelkezésünkre áll egy szűk időablak a cselekvésre annak érdekében, hogy elkerüljük a végzetes kataklizmát. Ez az időablak azonban hamarosan zárul, ezért azonnali cselekvésre van szükség!
Remény és cselekvés
Jane Goodall úgy véli, hogy a klímavészhelyzetben az emberek számára a legfontosabb a remény, mely azonban elkötelezettséget és tettekeket követel. Etikus tetteink másokat is arra ösztönözhetnek, hogy cselekedjenek. Tetteink, ha mégoly jelentéktelennek is tűnnek, fordulatot idézhetnek elő a halmazati hatás révén, ezért bolygónk és önmagunk megmentéséért nemcsak globális és országos szinten, de egyéni szinten is tenni lehet és
érdemes. Hogy mit tehetünk egyéni szinten, arra az interneten számos tanácsot találunk.
Natalie Fee: Hogyan mentsük meg a világot ingyen? Budapest, Scolar, 2022. kötetben az élet minden területén az étkezéstől az utazáson át a szabadidőig megfogalmaz ajánlásokat a bolygóbarát életmódhoz. Szemléltetésként ezekből ismertetünk 15 tippet a következőkben.
15 tipp a fenntartható, bolygóbarát életmódhoz
1. Egyéni szinten bolygóbarát életmódot gyakorolhatsz azzal, ha az élelmiszerek
vásárlásánál figyelsz a csomagolásra, ha minél kevesebb műanyagot használsz. A
műanyagok évente milliónyi tengeri madár és százezernyi más állat pusztulását
okozzák.
2. Fogyassz helyben termelt élelmiszert, hogy az élelmiszer szállításhoz kapcsolódó ökológiai lábnyomot csökkentsd.
3. Főzz többet egyszerre, ezzel pénzt, energiát, időt takarítasz meg és kevesebb műanyag és karton csomagolás jelenik meg hulladékként.
4. Fenntartható halászatból származó halat vásárolj! De inkább részesítsd előnyben a növényi élelmiszereket!
5. A bab, a lencse, a borsó, a csicseriborsó kiváló növényi fehérjeforrás! Ha a 7 milliárd ember csak növényeket fogyasztana, akkor a jelenleg használt föld felére lenne csak szükségünk.
6. Remek csomagolás és szállításmentes tea készíthető a kertben, esetleg a teraszon termesztett rendkívül sokoldalú és üdítő gyógynövényekből, például citromfűből és mentából.
7. Biciklizz autózás helyett, mert olcsóbb, egészgésesebb és a dugókban gyorsabb is! A kerékpározás egészségvédő hatásához tartozik, hogy csökkenti az Alzheimer-kór esélyét is.
8. Ha teheted, dolgozz heti két napot home office-ban, ezzel az ökológiai lábnyomod közel 4%-kal csökken.
9. Ha utazol, lehetőleg ne repülj, ha repülsz, lehetőleg ne átszállással. A legkisebb ökológiai lábnyoma a fapados repülésnek van.
10. Ha 30 fokon mosod a ruháid, kb. 30%-kal olcsóbb, mintha 40 fokon mosnád. Hagyományos mosószer helyett használj mosódiót.
11. Olyan ruhát válassz, amit legalább ötvenszer felveszel.
12. Használj mosható sminklemosó korongot és természetes rostokból készült törölközőket.
13. A plogging egy környezettudatos sporttevékenység, sajnos Magyarországon még nem igazán honosodott meg. A plogging során, kocogás közben összegyűjtöd a szabadban levő szemetet.
14. Legyenek olyan szórakoztató szabadidős programjaid, amelyekhez nem kell autóba, pláne repülőre ülni. A szociális kapcsolatoknak jóllétünk és egészségünk
megőrzésében is fontos szerepük van, az otthon rendezett társasjáték a családdal és a barátokkal ökobarát szabadidős program lehet. Bérelhetsz társasjátékot vagy
beszerezhetsz használt retró társasjátékot is.
15. Ha egy zöld megoldás bármilyen területen bevált neked, oszd meg másokkal!
A játék szerepe a klímaválságra való felkészülésben, a baj megelőzésében
A játék egyik fő célja, hogy valódi készségeket, képességeket, képzelőerőt fejlesszen. Jane McGonigal játéktervező 2010-ben közel 20 ezer ember részvételével szimulált, játszott el képzeletben egy globális világjárványt, s akik részt vettek a játékban, a valódi járvány idejére már túl voltak a feldolgozáson, a szorongáson és a pánikon. Ha az elképzelhetetlenre “játékból” gondolunk, az agyunkat trenírozhatjuk az éles helyzetekre. McGonigal
játéktervező 20 millió ember részvételével szeretne egy szimulációt megvalósítani, mert szerinte ez segítene felkészülni a jövőre. Ha az elképzelt problémák egy évtized múlva fognak bekövetkezni, akkor van elég időnk arra, hogy felkészüljünk, vagy megelőzzük a bajt.
A bölcs döntések a bolygóra gyakorolt hatást is számbaveszik
Nem kis kihívás fogyasztáscentrikus gondolkodásunkat ökocentrikussá formálni, ami azt jelenti, hogy olyan állapotra törekszünk, amely nemcsak nekünk, de embertársainknak, az állat- és növényvilágnak, a természetnek is jó. Goodall szerint törődni kell az emberekkel, mert akkor ők is törődni fognak a környezetükkel. Akkor hozunk bölcs döntéseket, ha számbavesszük, hogy az adott döntéseink milyen hatással vannak és lesznek a következő nemzedékekre, a bolygónkra.
A fenntarható életmódhoz kapcsolódó játékok >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Top19 környezetbarát játék >>>
Egy játék webáruház aki azt mondja, hogy ne vásárolj sokat? >>>
Fenntartható játékok >>>
A Föld napja >>>
5 érv a fajátékok mellett >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is:
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
Felhasznált és ajánlott irodalom:
A klímakatasztrófa legyőzéséhez saját magunkkal kell szembenéznünk
https://index.hu/techtud/2019/08/06/klimavaltozas_klimakatasztrofa_klimaszorongas_okogyasz_kornyezetvedele
m_pszichologia/
Natalie Fee: Hogyan mentsük meg a világot ingyen? Budapest, Scolar, 2022.
Jane Goodall és Douglas Abrams: A remény könyve. Túlélési útmutató veszélyeztetett bolygónk számára, Central, 2022
Mitől fél a kutató, aki tíz évvel korábban megjósolta a pandémiát? https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/mitol-fel-most-a-kutato-aki-tiz-evvel-elore-megjosolta-a-
covidot