Az olvasással, az anyanyelvvel és a nyelvtannal foglalkozó játékok kínálata nem túl bő, de az alább összegyűjtött játékok mindegyike segíthet a játékos olvasásgyakorlásban.
A mai digitális világban sajnos nem csoda, hogy a gyerekeket nehezebben lehet rávenni az olvasásra, így nekünk, szülőknek olyan trükköket kell bevetnünk, mint például a társasjátékokat segítségül hívni.
Érdekes megfigyelni, hogy milyen könnyen adják fel ellenérzéseiket a gyerekek, amikor izgalmas kártyák képességeit, a játékokkal kapcsolatos utasításokat kell elolvasniuk.
Nem tudni, hogy miért.
Lehet, hogy élvezik a többi játékosok informálását, vagy csak simán könnyebben belemerülnek az olvasásba egy jó játék segítségével.
Az olvasás gyakorlásához való játékok egyik legegyértelműbb csoportja a betűjátékok.
Legyenek betűkártyák, vagy betűkockák, vagy akármilyen betűs játék, az biztos, hogy sokat segíthetnek a betűk és szavak tanulásában, gyakorlásában.
Ezeket a játékokat játszhatjuk szabály szerint, de elemeik segítségünkre lehetnek úgy is, ha házi szabályokkal játszunk velük.
A Pagony Betűző kártyajátéka, vagy a világ talán egyik leghíresebb betűjátéka, a Scrabble is alkalmas arra, hogy olyan kétbetűs szavakat keressünk, és rakjunk ki, amelyek értelmesek. A szavak ragozását is kitűnően gyakorolhatjuk a fent említett játékokkal. A véletlenszerűen kihúzott betűkből kirakhatunk minél több értelmes szót, és folytathatnánk nagyon sokáig a nyelvtani játékokat.
Az olvasás azonban ennél sokkal nehezebb történet, ugyanis a folyékony olvasáshoz nem elég néhány betű és szó, oda összefüggő szöveg kell.
Van 1-2 olyan játékcsalád, melyeknek lapjain hosszabb, 8-10 mondatos szöveg található, és ahhoz hogy jót játszunk, el kell olvasni a lapokon található leírást, feladatot vagy információt.
Ilyenek például a Szivárvány- és Piros történetek kártyás alapú barchoba játékok 8 éves kortól.
Mindkettő játék kitalálós játék, melyben a kártya egyik oldalán egy történetet olvas el magában az egyik játékos, ám amikor ezzel végzett, akkor csak a kártya másik oldalán lévő 1-2 mondatot olvassa fel a játékostársainak.
A társak feladata, hogy kitalálják a teljes történetet a játékoshoz intézett kérdésekre kapott válaszok alapján, míg ő csak igennel és nemmel felelhet a feltett kérdésekre. Ebben a játékban a hangos olvasást is gyakorolják a gyerekek. A hosszabb szöveget magukban olvassák, ezt értelmezniük kell, mert ezt megértve fognak tudni csak segíteni társaiknak. Az értő olvasást, a szövegértést gyakorolhatjuk ezekkel a játékokkal.
A Láng Elma sorozat egy teljesen más irányt képvisel, az oktatójátékok, gyerek kvízjátékok kínálatát teszik még változatosabbá. A gyermek érdeklődési körének megfelelően választhatunk a játékcsalád tagjai közül. A dínók, fővárosok, találmányok, állatok, az emberi test, vagy az ősi civilizációk érdeklik a gyermeket? Megtaláljuk a megfelelőt, és a kvízjátékok információin kívül még olvasni is kénytelen lesz.
A legizgalmasabb, és legjobb ötletünk azonban a Varázslatos krónikák nyomozós társasjáték 7 éves kortól.
A játékban rejtélyeket kell megoldanunk 1 demo + 5 játékon keresztül, és használatához mindenképpen szükségünk van egy okostelefonra. Ezzel a ténnyel már 99 %, hogy megnyertük a gyerekeket. A QR kódok leolvasásával kapjuk az instrukciókat, hogy pl.: merre haladjunk, mit kell keresnünk, ha megtaláltuk akkor beolvassuk a QR kódját, illetve a karakterekkel is így tudunk kommunikálni. A játék nagytestvére a Bűnügyi krónikák társasjáték, melyet a bűnügyek komolysága miatt inkább nagyobbaknak ajánlunk.
A játékot előkészítjük, tábla, kártyák, applikáció letöltése, stb, és ezután már a telefonon olvasva tudjuk meg, hogy milyen rejtéllyel, történettel állunk szembe. Bízzuk nyugodtan a gyermekre az olvasást, és egy kisebb szövegrész megismerése után beszéljük át a hallottakat. Ahogyan bonyolódik a történet, a gyermek úgy merül bele izgatottan az olvasásba, és ha nem értünk valamit, akkor ugyanazt a szövegrészt újra és újra elolvashatja. A téma egyébként is igényli az újraolvasást és újraértelmezést, hiszen tényleg nyomozunk, logikai kapcsolatokat keresünk, következtetéseket vonunk le...Az applikáció folyamatosan feladatokat ad a gyermeknek írott formában.
A demo játékban megismerhetjük a játékot, majd 4 küldetés alkalmával szerezhetjük meg a négy holdkövet. Az utolsó feladatban minden megszerzett követ együtt használva oldjuk meg a végső feladatot.
A kaland képregény könyvsorozat is rengeteg rejtélyt és izgalmat tartogat az iskolás gyerekeknek. Ezek rövid történetek, melyeket képregény formájában tárnak a gyerekek elé, és folyamatos döntéshelyzetbe kerül az olvasó, hiszen mindig választania kell. Például "Ha ez a szereplő gyanús lapozz ide." "Ha szeretnél még megnézni egy másik helyszint akkor lapozz ide".
Kisebbeknek való a Hókusz Pókusz az aranyos, nem durva történeteivel, míg a nagyobbaknak a Sherlock Holmes négy rejtély könyvet ajánljuk.
Amennyiben nem vagyunk biztosak benne, hogy a gyermekünk, ezt egyedül olvasná és megoldaná, úgy nyugodtan üljünk mellé. Garantáltan nekünk is szórakoztató időtöltésben lesz részünk.
A Baker street-i banda képregénysorozatot egyedül és társasjátékként is játszhatják a gyerekek.
Ebben a 4 darab könyvet tartalmazó kiadásban kooperatív játék során derülhet fény a rejtélyekre.
A KRK könyvek kicsit hasonlítanak a régi kaland-játék-kockázat könyvekre.
Az Exit-, és Szabadulópakli játékkártyák igazi szabadulószoba élményt adnak a játékosoknak. Ezeket a kooperatív társasjátékokat is használhatjuk az olvasás gyakorlásához, mert ezekben is sok szöveggel találkozunk a logikai feladványok és fejtörők olvasásakor.
És ne felejtsük el, nem csak az fontos, hogy a gyermek folyékonyan olvasson, hanem az is, hogy értse azt, amit olvas, és fel tudja idézni a részleteket.
A játékos olvasás gyakorlás társasjátékokkal megvalósítható, reméljük segítségetekre lehetünk ebben is.
Jó játékot és jó olvasást kívánunk!
Ezeken a játékokon kívül használhatunk bármilyen más játékot, amelyen olvasnivaló, utasítás vagy szöveg szerepel.
Kapcsolódó cikkeink:
Tanulást segítő játékok >>>
Oktató játékok kisiskolásoknak >>>>
Szorzás feladatok >>>
Matek az IQ Mini játékokkal >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: