A papírhajtogatás művészete és mestersége évszázadokkal ezelőtt jelent meg, ezért számos elmélet létezik az eredetéről.
Az 'origami' szó japán eredetű, papírhajtogatást jelent, az ori (hajtogatás) és kami (papír) szavak összetétele.
Technikailag az origami célja, hogy egy vagy több darab papírból pusztán hajtogatással formáljunk meg valamit, minden segédeszköz – olló, gémkapcsok stb. – használata nélkül. Bár egyesek elfogadják, az origamisok többsége a vágást és a ragasztást kategorikusan elutasítja, mint ahogyan a rárajzolást is, holott a tradicionális japán papírhajtogatást kezdetben nem övezték ilyen szigorú szabályok.
Egyes feltételezések szerint Kínából vagy Koreából került át Japánba, de nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az origami honnan is származik. Az mindenesetre általánosan elfogadott, hogy a papírt Kínában találták fel időszámításunk szerint 105 körül, de az origami még nem biztos, hogy rögtön a papírral együtt "született". Az elsõ feljegyzések az 1600-as évek végérõl származnak. Az első egyértelmű utalás az origamira Ihara Saikaku egy rövid verse 1680-ból.
Japánban kezdetben vallási és esküvői szertartásokhoz használták (például ajándékokhoz csatolva, rövid üzenetekhez).
Gyakran felakasztották a templomok bejáratánál, és otthon helyezték el az oltárokon.
Eredetileg szamuráj családok örökítették egymásnak az első formákat, amelyek különböző szertartások részei voltak.
Darumadár és az origami
A darumadár az origami jelképe világszerte és nagyon fontos szerepe van a Japán kultúrában is. Sok mese és monda főszereplője, vele asszociálják többek között a békét, a szerencsét, az áldást, de legfőképp hozzá kötik a vágyak beteljesülését. Japánban mindenki tud hajtogatni darumadarat és szoktak is. Egy lényeges szokás, a szenbazuru is ehhez kötődik. A hagyományuk szerint egy daru 1000 évig él, így az esemény keretein belül egy hosszú zsinórra pontosan 1000 darab hajtogatott darut fűznek fel kívánságaik elérése érdekében.
Japánban többek között daruval (curu) várják az új évet. Az „1000 hajtogatott daru” a hajtogatás közben elképzelt kívánság beteljesülését jelenti. A japán mitológiában az 1000 évig élő daru a becsület, a hűség és a béke jelképe. Ez a fenséges madár egy életre választ magának párt, utódait pedig mindkét szülő nagy gonddal neveli, nem meglepő hát, hogy a családi értékek szimbólumává emelték. A japánok úgy tartják, aki megházasodás előtt hajtogat 1000 papírdarut, békés és boldog házaséletre számíthat.
A japán 1000 daru legendáját egy kislány, Sadako Sasaki története tette híressé, aki alig 2 éves volt a hiroshimai atomtámadás idején, és akinél 11 éves korában leukémiát diagnosztizáltak. A gyógyulásba vetett töretlen hitét azzal próbálta megerősíteni, hogy megígérte, 1000 darut fog hajtogatni, hogy az istenek meggyógyítsák. Végül 644 papírdarut sikerült elkészítenie, mielőtt 12 évesen, 1955. október 25-én meghalt. Barátai meghajtogatták a többit is, és Sadako-t az 1000 papírdaruval együtt temették el.
Később Hirosimában a tiszteletére – az atomháborúval szembeni ellenállás szimbólumává lett – emlékművet állítottak, ahová a legtöbb zarándok ma is papírdarukat helyez el Sadako Sasaki és az atombomba áldozatainak emlékére.
Origami napjainkig
Később elkülönült a szertartásos és szabadidős papírhajtogatás.
A papír hajtogatásának művészete nem egyedül japán találmány, Európában is függetlenül terjedt a 16-17. század óta.
Az origami népszerűségének legnagyobb ugrása akkor következett be, amikor Friedrich Froebel német oktató azt javasolta, hogy adják be az óvodások oktatási programjába.
Japán az oktatás átszervezésekor átvette a Froebel-féle óvodapedagógiai módszert, ami tartalmazta többek között a klasszikus európai origami elemeit is, az európai óvodák pedig a japán formákat importálták. Ezzel megtörtént a japán és a nyugati papírhajtás összeolvadása.
Európában az „origami” kifejezést csak az ’50-es évektől használják, előtte egyszerűen „papírhajtogatás” néven emlegették.
Mikor van az origami világnapja?
Eredetileg Japánban november 11-én ünnepelték, de ez nemzetközileg ütközött, ezért a napot átrakták október 24-re, ami Lillian Oppenheimer születésnapja. Ő alapította az Amerikai Egyesül Államokban az első origami szövetséget.
Ezek mellett ő kezdte el népszerűsíteni az 1950-es években nyugaton az origamit, mind a kifejezést (addig mindenki Európában és USA-ban csak papírhajtogatásnak nevezte), mind a tevékenységet.
Sok helyen október 24. és november 11. között origami napokat tartanak.
Napjainkban az origamit az egyik legelterjedtebb hobbinak tartják a világon, és egyben kiváló módja a kéz finommotorikus készségeinek fejlesztésének.
Gyerekeknek és felnőtteknek is kellemes szabadidős elfoglaltság, valóságos meditatív tevékenység. Elcsendesít, növeli a koncentrációs képességet.
Ha szeretnétek kipróbálni az origamit, választékunkban találtok egyszerű és közepesen nehéz változatokat hajtogatási instrukciókkal:
A cikk főkép forrása: pixabay.com
Kapcsolódó cikkeink:
Hogyan fejleszthető a kreativitás? >>>
Híres művészek által inspirált gyönyörű kreatív készletek! >>>
Kreatív játékok lányoknak 10 éves kortól! >>>
Kreatív készletek 1,5 éves kortól! >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: