A kártyajátékok közül a zsírozás, vagy ahogyan sokan ismerik, hetes, egy egyszerű és népszerű kártyajáték, amit normál esetben ketten vagy négyen játsszunk magyar kártyával. Páratlan, valamint több pakli felhasználásával korlátlan számú játékossal is játszható. A játék célja, hogy minél több „zsírt”, azaz ászt vagy tízest gyűjtsünk össze az ütéseinkkel. Ütésekkel juthatunk az értékes lapokhoz, amikkel összesen 80 pont szerezhető ( 4 db 10-es+4 db ász van a pakliban)
A zsírozásban nincs aduszín, és a két zsírt kivéve, amik tíz-tíz pontot érnek, a lapoknak nincs pontértékére, rangsora. A zsírozás kevésbé ismert neve, a hetes arra utal, hogy a játékban az egyébként értéktelen hetes lappal bármelyik másik lapot vinni lehet.
A zsír kártyajáték szabályai két játékos esetén:
A jól megkevert pakliból az osztó 4-4 lapot oszt ki, és a megmaradt paklit hátlappal lefele lehelyezi, azok lesznek a húzó lapok. A játékot az osztó játékostársa kezdi ő tesz ki középre 1 lapot.
Két lehetőség közül választhatunk: vagy ütő lapot teszünk vagy nem ütő lapot teszünk a kijátszott lapra.
-
Ütjük:
A középre kitett lapot ütni lehet ugyanolyan értékű lappal vagy bármelyik hetessel (minden 7-es lap ütőlapnak számít a játékban). Ütéskor mi visszük a két lapot, amiket magunk elé helyezünk képpel felfelé.
Mindketten gyűjtjük a lapokat az ütésekkel, de pontot majd csak a tízesekért és ászokért zsebelünk be.
-
Nem ütjük a letett lapot:
Amennyiben bármilyen más értékű lapot játszunk ki, mint a kitett lap, és nem 7-es, akkor az ellenfelünk viszi a két lapot, mivel ütni csak ugyanolyan értékű lappal vagy hetessel lehet.
Továbbütésre is van lehetősége a partnerünknek, ami azt jelenti, hogy ha van ütőlapja (amit ő elsőnek tett ki), akkor azt ráteheti a kijátszott két lapra. Ezen kívül még hetest is kijátszhat, mert azzal minden lapot lehet ütni. Harmadik lapként már csak ütőlapot lehet tenni más lapot nem. Ha ellenfelünk tovább üt, akkor nekünk is lapot kell tennünk, hiszen középen mindig páros számú lapnak kell lennie. A 4. lap lehet ütőlap vagy nem ütőlap.
Az a játékos viheti el a lapokat aki utoljára ütőlapot tett.
Mind a 4 lapot kijátszhatjuk a kezünkből.
Miután valamelyikünk viszi a lapokat, húznia kell a húzópakliból annyi lapot, hogy újra 4 lap legyen a kezében. Az húz elsőnek, aki vitte a lapokat, és ő hív lapot az új körben.
Egy parti addig tart, amíg minden lap elfogy a húzópakliból és a kezünkből.
Ekkor összeszámoljuk, hogy melyikünk mennyi 10 pontos kártyát szerzett. Aki többet, az lesz a nyertes.
A játékban nincs döntetlen, 40-40 pont esetén az a játékos nyer, aki a legutolsó ütést vitte.
Vigyázat! Utolsó lapnak nem tarthatunk meg hetes lapot, mert akkor elveszítjük a játékot a szerzett pontoktól függetlenül.
Zsír kártyajáték négy játékossal:
Amikor négy fő játszik, akkor 2-2 játékos párt alkothat, és a párok egymással szemben ülnek.
Az osztásnál minden játékos négy-négy lapot kap, a többi kártyából húzópakli lesz, ami az asztal közepén kap helyet.
A játékosok minden kör után húznak egy vagy több új lapot annak megfelelően, hogy hány kártya ment ki az adott körben. Az osztótól jobbra ülő játékos kezdi a játékot bármelyik kártyával. A kihívott lapot csak azonos értékű kártyával lehet ütni. Kiemelt lap a hetes (VII), mert ezt a lapot bármely kihívottal egyezőként használhatjuk. Például: amennyiben az első játékos nyolcassal (VIII) kezd, a következő erre szintén nyolcast (VIII) tesz, a követő mondjuk kilencest (IX), végül a negyedik egy ászt (Á). Ebben a körben a második játékos viheti a lapokat, hiszen csak ő tudott azonos értékű kártyát tenni.
Egy kihívott lapot többször is meg lehet ütni. Ha például a kezdő játékos egy tízessel nyit és ezt valaki megüti, a hívó folytathatja egy következő körrel és a letett lapokat másodszor, akár többször is megütheti, a végén pedig az összegyűlt kupac azé lesz, aki a kihívó lappal megegyező utolsó lapot vagy hetest tette le.
Aki az ütést vitte, az húz elsőnek, és az hívhat újra.
A győztes az lesz, aki a legtöbb ászt és tízest nyerte el a játszma során. Egyenlőség esetén az nyer, aki utoljára ütött. Aki a játék során egyszer sem tudott ütni, az „kopasz” marad. Négy játékos esetén a párok ütéseiket összeadják.
Ha négyen játszanak, akkor a párok közötti kommunikáció nem megengedett. Ha mégis, akkor mindössze négy szó használható, melyekkel azt javasolhatjuk partnerünknek, hogy mit játsszon: „Üss!” – azaz a kihívott lappal megegyezőt tégy!, illetve „Ne üss!”, „Zsírt!” – vagyis játssz ászt vagy tízest!, illetve „Ne zsírt!”
A magyar kártyával játszható kártyajátékok még manapság is nagyon népszerűek, és ez az idősebb generációba tartozó szülők és nagyszülők érdeme.
Ne habozzatok megismertetni a gyerekekkel a magyar kártyát, annak történetét, és a vele való játékokat.
Egy másik közkedvelt magyar kártyával játszható játék a makaó.
A makaót 2 - 6 játékos játszhatja magyar kártyával. Szabályait könnyű megtanulni, kisebb gyerekekkel is játszhatjuk leegyszerűsítve.
A játék célja, hogy minél előbb elfogyjanak a kezünkben lévő lapok.
A makaó kártyajáték szabálya:
Keverjük meg alaposan a paklit, majd jobbra haladva 5-5 kártyalapot osszunk mindenkinek, majd utoljára magunknak. Ezután 1 lapot csapjunk fel színével felfelé, és tegyük középre, hogy mindenki láthassa.
A megmaradt paklit letesszük hátlappal felfelé, ez lesz a húzópakli, ebból kell majd húznia a játékosoknak akik nem tudnak lapot tenni.
Az osztó osztáskor a kitett középső lapot felveheti a lapjai közé, ha az neki jó lap. Legfeljebb 4 lapot vehet fel, ha az értékes. Például hetes, felső vagy ász lap. Ha felveszi, akkor helyette új lapot tesz középre a pakliból.
Következik a jobbra ülő játékos. A szabály az, hogy a középre kitett legfelső lappal azonos szinű vagy azonos értékű lapot kell tennie. Pl. ha a középen lévő lap makk tízes, akkor bármelyik makk lapot letehetjük vagy bármelyik más színű tízest is. Ha nincs olyan lapunk amit lehet tenni, akkor húzni kell a kezünkbe 1 lapot a középre tett húzópakliból, majd jön az utánunk következő játékos.
Amelyik játékosnak elsőnek elfogynak a lapjai, az nyeri meg a partit.
Több játékos esetén végigjátsszuk a partit, hogy legyen második, harmadik, stb. helyezett is. A játékot lehet pontokra játszani, pl. 3 játékos esetén az első helyezett 2, a második 1, a harmadik helyezett 0 pontot kap.
Makaó kártyajáték nehezített szabályokkal:
Ha két lapot teszünk le egyszerre, akkor fel kell húznunk egy lapot a pakliból. Ha egyet, vagy több, mint 2 lapot rakunk le, akkor nem kell felhúznunk lapot.
- Felsővel színt lehet kérni, amit meg lehet kontrázni, ha van a másik félnél is felső.
- Alsóval számot/figurát lehet kérni, amit ugyanúgy meg lehet kontrázni egy másik alsóval.
- Ásszal kimarad a soron következő játékos és az utána lévő játékos jön. (Lehet olyan szabály szerint is játszani, hogy ezt is meg lehet kontrázni: aki kimaradna, és van nála ász az lerakhatja az ászát, és ezzel az utána következő marad ki, ha nincs ásza.)
Ha valaki 7-est rak, akkor a soron következő játékosnak 2 lapot kell felhúznia a pakliból, kivéve, ha van neki is hetese, mert így rákontrázhat és így a következő játékosnak kell immár 4 lapot húznia, és így tovább, amíg van hetes.
Ha nincs a játékosnál megfelelő szín vagy szám, akkor a pakliból kell húznia egy lapot. Laplerakás helyett bármikor húzhat a játékos a pakliból egy lapot. Ha a pakli elfogyna, akkor újra kell keverni a már letett lapokat, kivéve a legfelső lapot.
Az utolsó előtti lap lerakásánál (ha egy darab lap marad a kezében) a játékosnak „makaó”-t kell mondania, hogy felhívja a többiek figyelmét. Ha lerakta az utolsó lapot "fáraó"-t kell mondania (a fáraó különféle szabályban alkalmazandó). Aki ezek közül csak az egyiket is elmulasztja, 5 kártyát köteles húzni a pakliból. Ha a játékos feleslegesen mondja a „fáraó”-t, vagy a „makaó”-t szintúgy fel kell húznia 5 kártyát.
Más szabályok szerint a kilencessel lehet számot/figurát kérni az alsók helyett. A makk alsó három lap felhúzására kötelezi a következő játékost. Ha valaki a makk hetest teszi le, akkor mi rákontrázhatunk a makk alsóval. Máshogy nem lehet rákontrázni.
Az Okosjáték kínálatában több féle magyar kártyát találtok. A grafika mindegyikben azonos, anyagukban azonban eltérnek. Kapható sima papírból készült magyar kártya, de a strapabíró plasztik magyar kártya is népszerű.
És nincs olyan poggyász, táska, hátizsák, amelybe a mini magyar kártya be ne férne.
Kapcsolódó cikkeink:
A lórum kártyajáték szabályai - Játékok magyar kártyával >>>
Kártyajátékok, ötletek magyar és römi kártyával >>>
Svindlihez hasonló kártyajátékok >>>
Mit játsszon a nagyszülő az unokával nyáron? >>>
Uno kártya szabályai >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: